Budowa nowej estakady na Rakowie trwa

Od czwartku 7 października ruszyły zapowiadane od dłuższego czasu prace budowlane związane z nową estakadą na Rakowie, która stanie w miejscu zburzonego przejazdu na częstochowskim odcinku tzw. „gierkówki”. Początek prac oznacza dla kierowców kolejną falę utrudnień związanych z przejazdem w tej części miasta.

Więcej informacji nt. trwających utrudnień udziela rzecznik prasowy częstochowskiego Miejskiego Zarządu Dróg Maciej Hasik: – Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że od 6 października wykonawca przebudowy al. Wojska Polskiego rozpocznie budowę nowego obiektu w miejscu starej estakady na Rakowie. Pierwszym elementem, który zostanie wybudowany będzie jedna z masywnych podpór. Z uwagi na rozpoczynające się tego dnia prace budowlane ograniczony zostanie przejazd na osi al. Pokoju – ul. Jagiellońska w obu kierunkach. Przez pierwszy tydzień wspomnianych prac od strony al. Pokoju czynny będzie tylko jeden pas, z którego będzie można przejechać skrzyżowanie na wprost w kierunku ul. Jagiellońskiej i skręcić z niego w prawo w al. Wojska Polskiego (kierunek Warszawa).  Nie można będzie skręcić w lewo z al. Pokoju w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice) – objazd przez ul. 11 listopada do ul. Rakowskiej i dalej do al. WP. Przez pierwszy tydzień wspomnianych prac od strony ul.  Jagiellońskiej czynny będzie jeden pas do skrętu w lewo w al. Wojska Polskiego (kierunek Warszawa) i dwa pasy do jazdy na wprost w al. Pokoju. Możliwy będzie także skręt z ul. Jagiellońskiej w prawo w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice).

Po pierwszym tygodniu prac zostanie wprowadzona organizacja ruchu, która będzie obowiązywać w tym miejscu przynajmniej do końca tego roku. Przez ten czas udrożniony zostanie także drugi pas do jazdy na wprost z al. Pokoju w ul. Jagiellońską (który będzie okresowo przymykany w zależności od postępu robót). Dalej możliwy będzie skręt w prawo w al. Wojska Polskiego (kierunek Warszawa) i niemożliwy skręt w lewo w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice), konieczna jazda objazdem. Przez ten czas utrzymane zostaną dwa pasy do jazdy na wprost z ul. Jagiellońskiej w al. Pokoju (jeden z nich będzie okresowo przymykany w zależności od postępu robót). Dalej możliwy będzie skręt z jednego pasa w lewo w al. Wojska Polskiego (kierunek Warszawa), a także skręt z ul. Jagiellońskiej w prawo w al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice).

W związku z prowadzonymi pracami urzędnicy mają dla kierowców poradę, którą jest unikanie tej części miasta: – Z uwagi na powyższe zalecamy ograniczenie przejazdów al. Pokoju w obrębie utrudnień tylko do niezbędnych celów. Z powodu prac przejazd zostanie bowiem mocno spowolniony, w szczególności w godzinach rannych i popołudniowych szczytów. Przejechanie wówczas al. Pokoju do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego i Jagiellońską może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Jeśli to możliwe omijajmy więc przejazd przez to miejsce drogami alternatywnymi, zrezygnujmy z przejazdów jeśli to możliwe lub korzystajmy z komunikacji tramwajowej.

Inną kwestią, która wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców jest przedstawiona niedawno wizualizacja nowej estakady, której bariera dźwiękochłonna znajdująca się przy wieżowcu ma być niewystarczająca. Zdaniem rzecznika Macieja Hasika wizualizacja jest obowiązującym projektem, który został przygotowany nie tylko pod względem walorów estetycznym, ale i praktycznych. Bariery dźwiękochłonne mają być wystarczające, ponieważ ich design jest efektem skrupulatnych prac i badań nad intensywnością dźwięku.

Przypomnijmy, przez pierwszy tydzień wspomnianych prac od strony ulicy Jagiellońskiej czynny będzie jeden pas do skrętu w lewo w Aleję Wojska Polskiego i dwa pasy do jazdy na wprost w Aleję Pokoju. Utrudnienia mają trwać przez pierwszy tydzień prac. Następnie zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać przynajmniej do końca roku.

Skip to content