Było już na wnuczka i na koło? Teraz złodzieje wyłudzają na kwarantannę

Oszuści nie próżnują w wyszukiwaniu nowych metod wyłudzania pieniędzy. Ich kreatywność może niekiedy zadziwiać. Częstochowska Policja alarmuje, że w ostatnim czasie przestępcy zaczęli oszukiwać ludzi informując o fikcyjnym skierowaniu na kwarantannę. W czym tkwi haczyk?

Jak wyjaśnia podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej policji, celem oszustów jest pozyskanie zapisanych w telefonie danych wrażliwych:

Wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymuje ostatnio wiadomości sms o nałożeniu kwarantanny. W treści – jak to zazwyczaj bywa w tego rodzaju próbach oszustwa – podany jest link, odsyłający do pobrania złośliwej aplikacji, co z kolei może spowodować wyłudzenie danych do bankowości elektronicznej. Prosimy o nieotwieranie tego linku i usunięcie wiadomości z telefonu. Apelujemy o czujność i rozwagę otrzymując tego rodzaju powiadomienia czy to w formie sms czy email. Nigdy nie otwierajmy załączników od nieznanych nadawców i nie klikajmy w nieznane linki.

Oficer prasowa częstochowskiej Policji wyjaśnia także w jakich okolicznościach zostaje nałożona kwarantanna:

Przypominamy, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników sanepidu. Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje sms informujący o ustawowym obowiązku używania wskazanej aplikacji w związku z nałożoną kwarantanną.

Co istotne, rządowe komunikaty o kwarantannie podają tylko nazwę aplikacji, którą należy pobrać w wypadku nałożenia kwarantanny. Nie podają natomiast – w przeciwieństwie do oszustów – odnośnika, pod którym taką aplikację można pobrać.

Skip to content