Spółka “Servire” nie od dziś pomaga osobom starszym, nierzadko samotnym i potrzebującym poprzez choćby dożywianie, teraz zachęca też do aktywności fizycznej i psychicznej oraz wspólnego spędzania czasu.

Sposobem na ich integrację – dwudniowy wyjazd do malowniczo położonej gminy Olsztyn, w której mieści się Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”.

– Szukamy sposobu jak pokazać tym osobom, że oni są dla nas ważni, potrzebni, że mają doświadczenie życiowe, które mogą nam przekazać. Dzięki nim możemy też pokazać innym osobom starszym, że nie trzeba siedzieć w domu, że można, a nawet trzeba wyjść – dla takiego zdrowia psychicznego – opowiada wicedyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Paweł Dzierzkowski.

Poprzez m.in. wspólne posiłki, wspólne spacery, czyli po prostu – wzajemną obecność. Dla tych, którym pozwala zdrowie, były też propozycje znacznie aktywniejszego spędzania czasu – od nordic walking po wycieczki i zwiedzanie. Caritas robi to co wiele innych stowarzyszeń działających na rzecz seniorów, z jedną istotną różnicą – nie aktywizuje już zaktywizowanych, ale dociera do tych, którzy sami nigdy z domów by nie wyszli.

– Wyszukaliśmy te osoby poprzez księży proboszczów i niejako wyciągnęliśmy je z domu. Wiele z tych osób żyje w czterech ścianach i takie projekty powodują, że możemy wychodzić im naprzeciw. I znaleźć te osoby – bo to jest nasze zadanie dzisiaj –  znaleźć i pokazać, że są ważne.

Zakończony dziś wyjazd 43 osób był już drugim organizowanym w ramach projektu „Senior dla seniora”. Kolejny – już jesienią. Spotkania odbywają się przy współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych.

MD
fot. Caritas

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content