Akcja „Obudź w sobie radość” jest częścią kampanii społecznej, a także profilaktycznej dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta jest organizowana ze współpracy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z Miastem Częstochowa. Skierowana jest zarówno do rodziców, kadry pedagogicznej i wychowawczej różnych placówek szkolnych i pozaszkolnych.

Więcej o przedsięwzięciu mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Zdrowie psychiczne w polskim społeczeństwie jest tematem tabu i ta akcja ma na celu to, abyśmy zwracali uwagę na kondycję psychiczną naszych dzieci. Szczególnie, że ten okres pandemii, zamknięcia, mocno dał się we znaki nam dorosłym, ale i również dzieciom. Dlatego pomysł na tę akcję wyszedł ze współpracy z Gminą Miasta Częstochowy. I to razem z nimi realizujemy tę kampanię. W jej ramach organizowaliśmy punkt konsultacji zdrowia psychicznego i on miał miejsce w trakcie świętowania Dnia Dobra 24 kwietnia. A teraz na łamach naszych mediów społecznościowych udzielamy takich informacji, faktów, które opracowaliśmy we współpracy z psychoterapeutami, socjoterapeutami. Specjaliści pomogli nam zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty, także cyklicznie będą ukazywać się na naszym facebooku posty. Jeśli ktoś jest zainteresowany to bardzo zachęcamy.

Dane podane przez Komendę Głównej Policji z listopada 2021 wskazują na drastyczny wzrost prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7-18 lat.

– Warto się tym tematem zainteresować, tym bardziej, że my jako Caritas mamy bardzo liczne sygnały od nauczycieli, czy opiekunów naszych szkolnych kół wolontariatu, a mamy ich kilkaset na terenie całej diecezji. Faktycznie ten problem jest coraz szerszy, znamiona depresji są widoczne u znacznie większej grupy młodzieży niż kilka lat temu. Rośnie wskaźnik samobójstw o czym informują nas statystyki. Dlatego jest to temat ważny i dlatego się nim zainteresowaliśmy, i stąd też nasza inicjatywa utworzenia Centrum Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Najczęstszymi powodami prób samobójczych są zaburzenia lękowe i depresyjne, poczucie bezradności, utrata nadziei wywołane często relacjami w rodzinie, relacjami z rówieśnikami i problemami w szkole. Zauważenie początkowych sygnałów u dzieci jest bardzo ważne – podkreśla psychoterapeutka Beata Gizler:

– Myślę, że każda zmiana zachowania dziecka powinna w rodzicu obudzić taką ciekawość, że coś się dzieje. W momencie kiedy dziecko staje się takie osowiałe, wycofuje się do swojego pokoju, nie chce spędzać czasu ze swoimi znajomymi, to może być początek depresji. Ale też może być tak, że dziecko staje się nagle agresywne, zaczyna się bić z kolegami z koleżankami, wyzywa i to też może być u dziecka początek depresji. Ponieważ dzieci zaczynają chorować na depresję troszeczkę inaczej niż osoby dorosłe. I myślę, że tutaj mocno przyczyniamy się my dorośli, do tego że nie zwracamy uwagi na dzieci, na ich zmianę zachowania. Mówimy skoro, masz swój pokój, jedzenie to powinieneś być zadowolone. Nie zwracamy uwagi na zdrowie psychiczne i dzieci pozostają bardzo często samotne. Obecnie prawie w Polsce co drugi dzień zabija się jedno dziecko, to jest straszna statystyka. Więcej niż 200 dzieci rocznie popełnia samobójstwo.

Szukanie pomocy u specjalistów dla większości osób nadal jest wstydliwe, a udanie się do psychologa czy terapeuty jest tematem tabu. A jednak jest to bardzo ważny krok. Jak ważny? – wyjaśnia psychoterapeutka Roma Pietrzak-Kalemba:

– Najtrudniejszy pierwszy krok jak w piosence. Jak już się przyjdzie na terapię i jak zacznie się przyglądać swoim emocjom: zauważać je, nazywać, przepracowywać, ale też obserwować siebie i patrzeć jakie mechanizmy nami kierują, które są dla nas korzystne, które nie są korzystne, które warto zmienić. To jest cały proces, on trwa. Czasem trwa latami. Ja zawsze powtarzam swoim pacjentom, że jeśli nam coś się zamotało, zakręciło i zaplątało przez lat 15, 20 czy więcej. To nie rozplątamy tego w tydzień czy dwa, to jest proces, temu trzeba się przyjrzeć, co się dzieje w życiu drugiej osoby, emocjom jakie towarzyszą. Nauczyć też przede wszystkim młodego człowieka, nazywania tych emocji, które są w nim. Nazywania i radzenia z emocjami, znajdowania takich dobrych sposobów radzenia sobie z nimi. Tym wszystkim rzeczom trzeba się przyjrzeć i pomóc zbudować to dobre właśnie poczucie własnej wartości, pomóc nauczyć się nazywać swoje emocje, przepracowywać je i żyć z nimi. Żeby młody człowiek potrafił dokonywać dobrych wyborów w swoim życiu.

Z roku na rok coraz więcej osób popełnia samobójstwa. Jednak istnieją sposoby, aby nie dochodziło do sytuacji ekstremalnych. Psychologowie oraz terapeuci udzielają bieżącej pomocy i wsparcia diagnostycznego dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom. Nie bój się prosić o pomoc!

Skip to content