7-pazdziernika_ATO

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizuje pomoc materialną na rzecz dzieci z Obwodu Donieckiego na Ukrainie. Organizacja znana z różnorodnych działań humanitarnych wygrała konkurs ofert ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wsparcie dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych polegać ma na przekazaniu niezbędnych, podstawowych dóbr materialnych, czyli odzieży, żywności czy środków czystości. Pomoc zostanie udzielona w porozumieniu z miejscowymi organizacjami charytatywnymi. Na realizację i organizację tej pomocy Zarząd Województwa przeznaczył 414,5 tys. zł. Obwód Doniecki jest regionem partnerskim Województwa Śląskiego.

Pomoc jest potrzebna z powodu eskalacji konfliktu zbrojnego we Wschodniej Europie. Na początku roku reżim Wiktora Janukowycza nie zgodził się na umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, co wywołało protesty w środkowej i zachodniej Ukrainie. W Kijowie powstał tzw. „euromajdan”, który Janukowycz brutalnymi metodami próbował zgładzić. Mordowanie cywili doprowadziło do zaognienia konfliktu i narodowej, proeuropejskiej rewolucji.

Wraz z obaleniem reżimu rozpoczęła się rozgrywka o integralność i niepodległość Republiki Ukraińskiej. Wojska rosyjskie, zwane potocznie „zielonymi ludzikami”, zajęły Krym, a na Zaporożu, głównie w Obwodzie Donieckim i Obwodzie Ługańskim, rozpoczęli starcia zbrojne prorosyjscy separatyści. Wielu z nich to potomkowie Rosjan osadzonych na tych ziemiach w latach 20., 30. i 40., czyli w epoce stalinowskiej, w miejsce zagłodzonych i wymordowanych Ukraińców. Podobnie na Krymie żyje wielu osadników osadzonych tam w połowie zeszłego wieku w miejsce wymordowanych Tatarów i Ukraińców. Działania zbrojne pozbawiły tysiące mieszkańców wschodniej Ukrainy dostępu do czystej wody, świeżego jedzenia, leków, prądu lub benzyny. Zostało zniszczonych wiele domów i szpitali.

Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) od kwietnia do 15 sierpnia 2014 r. na wschodzie Ukrainy zginęło 2 tys. 119 osób, a ponad 5 tys. odniosło rany. Prawdopodobnie 155,8 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i przemieszczenia się w granicach Republiki Ukraińskiej, a ponoć 188 tys. ludzi uciekło do Federacji Rosyjskiej.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy sytuacja mieszkańców Zaporoża stała się naprawdę ciężka. Częstochowska Caritas już we wrześniu mówiła o zbiórce funduszy na pomoc Ukraińcom. Portal czestochowskie24.pl będzie informował o “konwoju”, jego trasie, wielkości oraz dystrybucji pomocy wśród potrzebującej ludności. Powyższa mapa ukazuje sytuację na froncie z 7 października bieżącego roku.

K. R.

Źródło: mapa za kresy24.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content