Caritas we współpracy z miejskim samorządem zadba o uchodźców

W czwartek 3 marca przy punkcie informacyjnym dla Ukraińców przy ul. Ogrodowej odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Urzędu Miasta Częstochowy zapowiedzieli zacieśnienie współpracy. Podmioty te łączą siły w zakresie pomocy materialnej i zakwaterowania osób, uciekających z Ukrainy przed wojną.

Konferencję prasową prowadziła Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor Radia Fiat, która wprowadzając do konferencji zwróciła uwagę na fakt, że pomoc zorganizowana jest zdecydowanie bardziej efektywna niż chaotyczne działania:

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas powie o tym jak sytuacja wygląda, jak pomoc jest organizowana, co się w tej chwili dzieje. Jest z nami też naczelnik Rafał Kusal, czyli od strony Urzędu Miasta też będziemy mieć aktualne informacje. Jest z nami też rzecznik prasowy Urzędu Miasta, pan Włodzimierz Tutaj. Konferencja dotyczy współpracy Urzędu Miasta i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Pomoc zorganizowana jest najskuteczniejsza – o tym ,żeby nie pomagać chaotycznie, myślę, że ks. Marek Bator też będzie mówił.

Fot. Radio Fiat

Ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas omówił jak wyglądają działania z jego perspektywy oraz jak kształtuje się współpraca Caritas z miejskim Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego:

Wszystko dzieje się we współpracy z Urzędem Miasta, z panem naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i z ludźmi, którzy tu pracują. Ten punkt, tutaj na górze, funkcjonuje całodobowo, co mnie bardzo cieszy, dlatego, że ludzie o każdej porze dnia i nocy mogą tutaj przyjść i mogą się zarejestrować. A z naszej strony jest możliwość, że ci którzy przyjeżdżają – telefon komórkowy jest dostępny, mogą rozmawiać w języku ojczystym, żeby te wszystkie formalności uzupełniać w sposób właściwy. Gwarantujemy im przede wszystkim to, że mogą tutaj spokojnie przyjechać i znajdą schronienie.

Fot. Radio Fiat

Ze strony Caritas na potrzeby pomocy uchodźcom przeznaczony zostanie magazyn, kuchnia oraz jadłodajnia przy ul. Ogrodowej. Dyrektor Caritas odnosząc się także do spontanicznej pomocy podkreślił, że w kwestii zapewnienia schronienia i zaopatrzenia Ukraińcom jest wiele potrzeb, ale wśród nich nie ma zapotrzebowania na odzież:

To co jest z mojej strony ważne to to, żebyśmy właściwie pomagali tym ludziom. Wszystko jest potrzebne oprócz odzieży – nie zbieramy odzieży – to co jest potrzebne, to jest potrzebna żywność i lekarstwa, które na bieżąco są rozdzielane pomiędzy tych, którzy tu przychodzą. Oprócz tego, my na bieżąco dostarczamy żywność dla rodzin, które gdzieś tam w mieszkaniach są ulokowane. Jeśli jest nagła potrzeba, to będzie też po kontakcie telefonicznym ta żywność dostarczana.

Fot. Radio Fiat

W ramach współpracy archidiecezja częstochowska za pośrednictwem Caritas udostępniła Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego lokal w budynku przy ul. Ogrodowej, należący do archidiecezjalnego wydawnictwa Regina Poloniae, gdzie zorganizowano całodobowy punkt informacyjny. Będzie tam też możliwość skorzystania z ciepłego posiłku oraz odpoczynku. Na miejscu dyżurować będą urzędnicy, których zadaniem będzie m.in. Pomoc w wypełnieniu stosownych dokumentów. O szczegółach działania punktu mówi Rafał Kusal, naczelnik miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa:

Dzięki wsparciu Caritas, otrzymaliśmy wczoraj nowe pomieszczenia, gdzie osoby mogą odpocząć, coś zjeść i nawet jeżeli przybędą w godzinach nocnych, ten punkt działa 24 godziny na dobę. Póki co lokujemy osoby w hotelach i punktach Caritas, które świadczą obsługę nie tylko noclegową ale też pełne wyżywienie.

Fot. Radio Fiat

W punkcie będą czekały na uchodźców także specjalne zestawy podarunkowe, w których znajdują się m.in. kosmetyki, środki higieniczne, materiały z podstawowymi informacjami oraz mapa Częstochowy. Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta zaapelował podczas konferencji, aby nie zbierać leków i środków medycznych w sposób niezorganizowany:

Ważna jest też informacja dotycząca leków, że działa też w tej chwili Sztab Ratownictwa Medycznego w Częstochowie, który organizuje zbiórkę leków. Ważne, żeby zapoznać się z informacjami, które zamieścili na facebooku. My także na stronie Urzędu Miasta mamy wyspecyfikowaną listę tych leków, które oni zbierają. Jest też ogólny apel, aby leki były zbierane przede wszystkim przez wyspecjalizowane jednostki, żeby nie było tak, każda zbiórka zajmuje się też gromadzeniem leków. Może nie mówimy tutaj o tych najbardziej popularnych lekach przeciwbólowych, ale te wszystkie leki specjalistyczne rzeczywiście powinny być zbierane i odpowiednio sortowane przez wyspecjalizowane do tego jednostki, instytucje i organizacje.

Fot. Radio Fiat

W częstochowskich szkołach naukę rozpoczęło ponad 20-cioro dzieci, które opuściły terytorium Ukrainy po rozpoczęciu działań wojennych. Jak jednak przyznał naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Rafał Kusal, nikt nie wie ilu Ukraińców do tej pory przekroczyło granicę Polski – są tylko szacunkowe dane. Nie wiadomo też ilu z nich zdecydowało się przyjechać do Częstochowy:

Takich danych nie ma żadne miasto, żaden powiat. Mamy tylko szacunki, w oparciu o które możemy przypuszczać ile osób przekroczyło granicę tylko w zakresie całego państwa. Początkowa akcja rozmieszczenia tych osób odbywała się bez programu relokacji, centralnie przygotowanego przez państwo. Po prostu osoby przekraczały granicę na własną rękę.

Punkt informacyjny przy ul. Ogrodowej obsługuje tylko osoby, które przekroczyły granicę po 24 lutego. Do tej pory z pomocy punktu skorzystało 11 osób. Punkt obsługuje osoby szukające schronienia niezależnie od pory dnia. Po zgłoszeniu, Ukraińcy mogą odpocząć na miejscu, a następnie są kierowani do punktów docelowych, gdzie zostaną zakwaterowani na dłużej. W pierwszej kolejności wykorzystana do tego będzie infrastruktura hotelarska oraz mieszkania osób, które zadeklarowały przyjęcie uchodźców. Miasto na tę chwilę jest przygotowane na zakwaterowanie od zaraz 150 osób, a w razie potrzeby i po stosownych przygotowaniach – kolejnego tysiąca.

Formularz rejestracji pobytu | Fot. Radio Fiat
Skip to content