Na Ukrainie trwa wojna. Widzowie, słuchacze i czytelnicy od pół roku atakowani są szczątkowymi informacjami o upadku Krymu, o prorosyjskich separatystach i o obronie Zaporoża. Wśród medialnego chaosu niewielu pamięta o najliczniejszych uczestnikach wojny – cywilach. Ale nie zapomniała o nich Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Caritas organizuje pomoc materialną na rzecz dzieci z Obwodu Donieckiego; wygrała konkurs ofert ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Na realizację i organizację pomocy Zarząd Województwa przeznaczył 414,5 tys. zł. Obwód Doniecki jest regionem partnerskim Województwa Śląskiego. – Chcielibyśmy pomóc szczególnie rodzinom z dziećmi poprzez dostarczenie żwyności, leków, odzieży, obuwia, materiałów opatrunkowych, a także pomocy szkolnych – mówi Beata Kociołek z częstochowskiego Caritas.
Pomoc jest potrzebna z powodu eskalacji konfliktu zbrojnego we Wschodniej Europie. Na początku roku reżim Wiktora Janukowycza nie zgodził się na umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, co wywołało protesty w środkowej i zachodniej Ukrainie. W Kijowie powstał tzw. „euromajdan”. Mordowanie cywili doprowadziło do zaognienia konfliktu i narodowej rewolucji. Następnie wojska rosyjskie dokonały inwazji na Republikę Ukraińską. – Pomoc Ukraińcom jest potrzebna od początku działań wojennych, tyle że teraz mamy taką szczególną sytuację. Przed nami zima. Dlatego chcielibyśmy, żeby transport humanitarny, który organizujemy, dotarł na miejsce właśnie w pierwszych dniach grudnia – dodaje Beata Kociołek. Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) od kwietnia do 15 sierpnia 2014 r. na wschodzie Ukrainy zginęło 2 tys. 119 osób, a ponad 5 tys. odniosło rany. Prawdopodobnie 155,8 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i przemieszczenia się w granicach Republiki Ukraińskiej, a ponoć 188 tys. ludzi uciekło do Federacji Rosyjskiej. Prawdziwym zabójcą może być jednak dopiero mróz, głód i brak opieki medycznej.
Zarząd Województwa poinformował o dofinansowaniu w zeszłym tygodniu. Od tamtego czasu rozpoczęto rozmowy z producentami obuwia, odzieży, żywności długoterminowej. Na Ukrainę wyjadą jeden lub dwa transporty, które dotrą do Drohobycza na Rusi Czerwonej (Obwód Lwowski); tamtejsza Caritas rozdysponuje dalej polskie dary dla Obwodu Donieckiego, ponieważ diecezjalne Caritas współpracują ze sobą. Doniecka Caritas jest z oczywistych powodów w bardzo ciężkiej sytuacji.
Jeśli ktoś ma wolę pomóc dzieciom, pieniądze wpłacać można na rachunek częstochowskiej Caritas z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Fundusze zostaną przeznaczone na dodatkowe, niezaplanowane obecnie wsparcie. – Jednocześnie bardzo państwu dziękujemy za uczestniczenie w programie „Rodzina rodzinie”. Myślę, że państwo w większości dostaliście też listy od rodzin ukraińskich, którym państwo pomogliście – wyraża nadzieję Beata Kociołek, która nawiązała do akcji przeprowadzonej już wczesną wiosną, gdy każdy mógł indywidualnie wesprzeć wielowiekowych współobywateli żywnością i ubraniami.
Mapa ukazuje linię frontu w Donieckiem i Ługańskiem z 27 października 2014 r.
K. R.
Źródło: mapa za portalem kresy24.pl