17 grudnia odbyła się 4 edycja „Świątecznej Zbiórki Krwi” organizowana przez Terenowy Oddział w Częstochowie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Piotr Gajda, koordynator częstochowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion opowiada więcej o wydarzeniu:

– Spotykamy się po raz czwarty na świątecznej zbiórce, która myślę, że trwale zapisała się w terminarzu częstochowskich wydarzeń. Zbiórka zawsze odbywa się około tygodnia przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to dobry czas, żeby podzielić się z kimś tak ważnym prezentem jak krew, która jest najlepszym lekiem, a nie da się jej wyprodukować.

Kto może zostać dawcą krwi?

– Całą procedurę oraz krążące mity związane z krwiodawstwem wyjaśniamy na portalu legionhdk.pl. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości na temat przebytych chorób lub zabiegów bądź odbytych podróży do krajów zagranicznych można zadzwonić do terenowego oddziału krwiodawstwa. Dawcą krwi może zostać osoba dorosła oraz przede wszystkim zdrowa. Każda osoba przed oddaniem krwi jest badana, więc lekarz najlepiej odpowie na wszystkie pytania. Jeśli osoba jest zdrowa i waży powyżej 50 kg to myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać tylko spróbować oddać krew.

Zapytaliśmy również pacjentkę oddającą krew czemu uważa to za ważne ?

– Każda kropla jest ważna, każdy dobry uczynek i jest tak zwłaszcza przed świętami lepiej na sercu.

Jeśli tylko możemy pamiętajmy o oddawaniu krwi. Centra Krwiodawstwa działają przez cały rok. Nas nic to nie kosztuje, a każda kropla przyda się do uratowania czyjegoś życia.

Skip to content