Choinka nie na polską kieszeń

WP_20151209_009

W marketach i przy ulicach można już kupić świąteczne choinki. Ceny zaczynają się kilkudziesięciu złotych. Górna granica przewyższa minimalną krajową.

Nie wszyscy częstochowianie traktują jednak ozdobione drzewka jako centralny punkt Świąt. Czasami nie wieszają ozdób, a sztuczne choinki wykorzystują często przez wiele lat. – Z żywą jest za dużo bałaganu. Poza tym trzeba szanować naturę – stwierdza półżartem młody mężczyzna, rozglądający się wystawionych na sprzedaż drzew. – Teraz już nie ubieram choinek, nie mam takiej ochoty – przyznaje staruszka, bez pośpiechu rozglądająca się wśród ozdób. Inny pytany o Święta mężczyzna mówi wprost, że kiedyś było to dla niego ważne, ale właśnie został bezdomnym i liczy się najbliższy dzień.

Można jednak założyć, że większość mieszkańców Częstochowy będzie wierna tradycji, a ceny choinek bywają naprawdę różne. Wahają się np. z powodu wielkości drzewka. Sztuczne choinki są raczej droższe, ale służą przez wiele lat. Kupujący, oprócz ceny, przede wszystkim zwracają uwagę na wygląd choinki, sprawdzają też, czy to polskie drzewko – mówi sprzedająca choinki w centrum Częstochowy pani Monika. – Z racji ekonomicznej kupują częściej choinki sztuczne, ale oczywiście tradycja też zwycięża i o żywe choinki pytają, kupują chętnie. Osoby starsze raczej mniejsze rozmiarki – wyjaśnia. Zauważa też, że dużym zainteresowaniem cieszą się same ozdoby, bombki, a zdarzają się osoby, które robią zakupy dosłownie w ostatniej chwili.

Koszt przeciętnej choinki obecnie, w pierwszej dekadzie grudnia, wynosi 100-150 zł, ale zdarzają się drzewka za 500-600 zł. Od sprzedawców można usłyszeć, że również one nie narzekają na brak zainteresowania. Żywa choinka kosztuje natomiast ok. 120-180 zł, ale to drzewa wysokie, sięgające dwóch i pół metra. Tymczasem niektóre dostępne w marketach sztuczne drzewka osiągają aż połowę średniej polskiej pensji.

Świąteczną choinkę tradycyjnie ubiera się w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, czasami wcześniej. Wśród ozdób nie może zabraknąć Gwiazdy Betlejemskiej i świateł. Polską tradycją jest obdarowywanie się w dzień wigilijny prezentami. Tradycja zdobienia drzew narodziła się w państwach niemieckich pół tysiąca lat temu. Dopiero na przełomie XVIII i XIX stulecia, w okresie zaborów, przeniosła się do Polski. Nie ma wątpliwości, że dziś choinka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Krzysztof Rygalik

Skip to content