W Częstochowie od wielu lat pielęgnowana jest tradycja tzw. „Zaduszek Artystycznych”, podczas których wspominani są m.in. zmarli częstochowscy artyści. Wydarzenie organizowane przez częstochowski Ośrodek Muzyki Liturgicznej każdego roku zachwyca śpiewem chóralnym, wykonywanym w głównej mierze przez chórzystów-amatorów.

ZOBACZ TEŻ > > > Rozmowa z Darkiem Madejskim

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Zaduszki Artystyczne odbędą się bez zakłóceń. Zeszłoroczna edycja wydarzenia odbyła się w szczątkowej formie z racji pandemii, jednak Dariusz Madejski z Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie optymistycznie patrzy w najbliższą przyszłość:

W tym roku mamy nadzieję, że już będzie tak jak zwykle, czyli Eucharystia z modlitwą za artystów, a po Eucharystii krótkie, artystyczne wspomnienie. Słyszeliśmy głosy, że ludziom bardzo tego brakowało, kiedy w zeszłym roku nie było ani Zaduszek ani Bożego Ciała i koncertu uwielbieniowego, to mieliśmy bardzo dużo głosów od ludzi, że strasznie żałują, że dla nich jest to bardzo istotne. Tym bardziej czujemy taką misję, że trzeba tą tradycję podtrzymywać.

Zaduszki Artystyczne 2019 | Fot. Archiwum Radia Fiat

Dariusz Madejski zaprasza wszystkich miłośników śpiewu, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, do włączenia się w śpiew chóru zaduszkowego. Jak można się zgłosić i gdzie będą próby?

Zapraszamy do udziału nie tylko w samej modlitwie, ale też wykonania tej modlitwy, poprzez śpiew. Zgłaszać się można przez stronę Ośrodka, można też po prostu przyjść. Mamy już ustalone próby, będą w każdą niedzielę, począwszy od najbliższej, o godz. 19:00 w salkach przy parafii św. Zygmunta i tam zapraszamy.

Jak mogliśmy usłyszeć, w najbliższą niedzielę o godz. 19:00 w budynku parafii św. Zygmunta w Częstochowie odbędzie się pierwsza próba chóru zaduszkowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie.

Zaduszki Artystyczne 2019 | Fot. Archiwum Radia Fiat
Skip to content