Ciągniki rolnicze i kombajny na drogach. Kierowcy, zachowajmy spokój

Fot. Radio Fiat

Rozpoczął się sezon żniw, a co za tym idzie, na drogach pojawiło się więcej traktorów, kombajnów i sprzętu rolniczego. Tego typu pojazdy często denerwują kierowców, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policja apeluje jednak o zachowanie spokoju i o wyrozumiałość dla rolników. Jak podaje podkom. Sabina Chyra – Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, na drodze należy postępować rozsądnie:

– Apelujemy do kierujących pojazdami innymi niż rolnicze, by pamiętali o zachowaniu zdrowego rozsądku i upewnili się zanim rozpoczną manewr wyprzedzania pojazdu wolnobieżnego. Czasami lepiej poczekać kilkanaście sekund dłużej, zanim wyprzedzimy jakiś pojazd, niż nie dojechać do celu w ogóle. Apelujemy do kierowców o wzajemny szacunek i kulturę na drodze.

Sytuacja nie dotyczy centrum miast, ale bardziej ich obrzeży czy też wiejskich dróg. W takich miejscach dość łatwo jest się teraz natknąć na jadący traktor lub kombajn. Takie pojazdy nie poruszają się szybko i dodatkowo zajmują sporo miejsca. Z tego powodu, kierowcy samochodów i innych pojazdów mogą łatwo się denerwować i podejmować nierozsądne decyzję.

Apel nie jest jednak kierowany tylko i wyłącznie do kierowców samochodów osobowych. Rolnicy, tak jak reszta uczestników ruchu drogowego, także muszą przestrzegać przepisów:

– Pamiętajmy, że oprócz wymaganych kwalifikacji do obsługiwania tego typu urządzeń, osoby wykonujące pracę przy żniwach przy użyciu tych maszyn, mają obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Podczas kierowania pojazdem należy być trzeźwym, a sam pojazd musi spełniać określone wymagani techniczne. Rolnik, poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowanie go na specjalnym wózku. Za naruszenie tego obowiązku grozi grzywna w wysokości do 500 zł. – mówi podkom. Sabina Chyra – Giereś

Jeśli zarówno jedna, jak i druga strona będą przestrzegały zasad ruchu drogowego, nasze podróże staną się bezpieczniejsze. Rolnicze zbiory nie będą trwają długo. Trzeba po prostu przetrwać ten okres i zachować zdrowy rozsądek na drogach.

WB

Skip to content