Od 15 lutego rozpocznie się okres składania deklaracji podatkowych za 2022 rok. Na rozliczenie podatku dochodowego mamy czas do 2 maja. Sprawdziliśmy jakie nowości pojawiły się w tegorocznych przepisach podatkowych.

Jak wyjaśnia księgowy Andrzej Filipski, dobrą wiadomością jest z pewnością fakt, że jeżeli naszym jedynym źródłem dochodu jest praca etatowa, to system rozliczy nas automatycznie:

Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, to w dalszym ciągu Urząd Skarbowy rozliczy nas sam i z dniem 2 maja – jeżeli nie będziemy składać jakichkolwiek poprawek – stanie się to automatycznie. Drugą dobrą informacją jest to, że dla wszystkich ujednolicono termin rozliczenia. Zarówno rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i ryczałtowcy – wszyscy mamy ten sam termin rozliczenia.

Nowości pojawiły się w temacie ulg i zwolnień z podatków. Jedna z nich przewidziana została dla dużych rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że aby być objętym ulgą, nie możemy czekać aż system rozliczy nas automatycznie – musimy wskazać w deklaracji, że ulga nas obejmuje.

Nowy Ład wprowadził wiele nowych opcji. Z takich najciekawszych, które obowiązują po raz pierwszy, to jest m.in. ulga dla „Rodziców 4+”, czyli dla rodzin wychowujących czwórkę lub więcej dzieci, a roczne dochody żadnego z rodziców nie przekroczą 85 528 złotych. Przewidziano też ulgi dla pracujących seniorów, płatników składek na rzecz związków zawodowych (maksymalnie 500 zł odliczenia), ulgę dla powracających zza granicy oraz dla przedsiębiorców, prowadzących działalność innowacyjną lub badawczo-rozwojową. Tych ulg jest więcej. Warto się zapoznać, bo można dzięki temu trochę zaoszczędzić na rozliczeniu.

Zmianie też uległa stawka tzw. „1% podatku” na organizacje pożytku publicznego. Możliwość przekazania części naszego podatku dochodowego na wybraną organizację lub instytucję została zwiększona z 1% do 1,5%. Jest to z pewnością dobra wiadomość, zwłaszcza w kontekście wspierania działalności charytatywnej.

Skip to content