Nowy rok, stary już przegania. To co, było jest historią. A co będzie? Zobaczymy. Póki co, warto więc przypomnieć, czym ciekawym – lub też nie – w Częstochowie żyło się.

Decyzją Sejmu rok 2021 miał kilku patronów: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 rok upłynął też pod znakiem Konstytucji 3 Maja oraz postaci św. Józefa.

Przypomnijmy więc, co przez minione 12 miesięcy działo się na terenie miasta i regionu częstochowskiego:

STYCZEŃ

Poza nielicznymi incydentami Sylwester 2020/2021 przebiegł spokojnie, a Nowy Rok rozpoczęliśmy najstarszym świętem maryjnym. W dniu Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia Kościół obchodził też Światowy Dzień Pokoju ustanowiony przez papieża Pawła VI.

Edycja Świętego Pawła zaprosiła do udziału w warsztatach biblijnych o „Bliskości Boga”, a dwa dni później – w parafiach archidiecezji częstochowskiej celebrowano Uroczystość Objawienia Pańskiego. Z powodów epidemicznych nie odbył się natomiast tradycyjny Orszak Trzech Króli.

Duszpasterstwo Akademickie Emaus zaprosiło wiernych na kolędowanie ze scholą liturgiczną „Domine Jesu”, a następnie do udziału w Seminarium Odnowy Wiary. W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego obchodziliśmy Święto Chrztu Pańskiego. W Kościele trwała też modlitwa o jedność chrześcijan, a Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zaprosiło do udziału w rekolekcjach powołaniowych.

W styczniu nie zabrakło też Koncertu Noworocznego w Filharmonii Częstochowskiej. W Muzeum Częstochowskim chętni oglądali wystawę o „Tysiącleciu”, a dzieci korzystały z oferty edukacyjnych warsztatów on-line. Pierwszy miesiąc Nowego Roku był też czasem pierwszych rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19.

Na Jasnej Górze odbyło się natomiast pierwsze z cyklu spotkań „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego”, kard. Stefana Wyszyńskiego.

LUTY

Luty rozpoczęliśmy od 9. rocznicy ingresu abp. Wacława Depo do katedry Świętej Rodziny w Częstochowie. Przeżywaliśmy też Dzień Życia Konsekrowanego oraz Święto Ofiarowania Pańskiego, podczas którego klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej poznali miejsca praktyk duszpasterskich.

Luty upłynął też pod hasłem #AquaSmieciChallenge, czy akcji nagłaśniającej nowy system rozliczania opłat za wywóz nieczystości. Przypomnijmy, że opłaty uzależnione zostały od ilości zużytej wody. To, co pierwotnie miało być dopracowaniem systemu rozliczania, stało się znaczącą podwyżką cen.

Drugi miesiąc w roku zapamiętamy też jako kolejny „covidowy” – jednak tym razem pod kątem łagodzenia obostrzeń. Sytuacja epidemiczna ograniczyła jednak działalność wielu instytucji. Z tego też powodu Biblioteka Gminna w Mstowie zaprosiła chętnych do korzystania z lodówki na książki.

W lutym informowaliśmy też o statusie częstochowian, jako najmniej zamożnych Polaków, czy też planowanych zmianach w infrastrukturze miejskiej. Według architekt Aleksandry Kuk, nagrodzonej za pracę magisterską pt. „Utrzymanie pierwotnej funkcji handlowej przy adaptacji obiektów modernistycznych na przykładzie domu handlowego Puchatek w Częstochowie” – stary Puchatek mógłby wyglądać pięknie. Zamiast burzyć obiekt młoda architekt zaproponowała jego gruntowne wyremontowanie. Póki co, pomysł nie doczekał się realizacji, a Puchatek jak „straszył”, tak „straszy” nadal.

Urzędy gmin prowadziły też nabór na rachmistrzów do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończył 30 września.

Na Jasnej Górze zaprezentowano „Strategię Rozwoju Szlaku Paulinów” na terenie województwa śląskiego.

W Środę Popielcową metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Zainicjował też kolejną pielgrzymkę do kościołów stacyjnych.

W lutym poznaliśmy hasło Spotkania Młodych w Lednicy, na które wybrano słowo „usłysz”. Częstochowscy harcerze obchodzili Dzień Myśli Braterskiej, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Najświętszej Maryi Panny wdrożył nowy system komunikacji, czyli tzw. call-center.

W lutym przeżywaliśmy m.in: 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, Światowy Dzień Walki z Rakiem, 87. rocznicę powołania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Światowy Dzień Chorego, 37. rocznicę śmierci bp. Teodora Kubiny – trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-84 oraz 90. rocznicę objawień św. siostry Faustyny Kowalskiej.

MARZEC

Marzec rozpoczęliśmy Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca, w częstochowskim kościele św. Jakuba, abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej Eucharystii.

W księgarni Edycji św. Pawła w Częstochowie można było zobaczyć kopię Całunu Turyńskiego. Wierni modlili się też podczas Eucharystii sprawowanych w ramach inicjatywy kościołów stacyjnych.

W imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości radny Piotr Wrona złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta. Wśród tematów wymagających pilnego omówienia z włodarzami Częstochowy znalazło się m.in. „przedsięwzięcie polegające na przetwarzaniu odpadów” oraz inwestycja związana z hodowlą larw muchy przy ul. Głównej.

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprosił publiczność na premierę „Dziewiątego dnia księżycowego”, a swoją działalność rozpoczął „Przystanek Historia”, czyli Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej.

Marzec był też czasem pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę, próbnych matur, rekrutacji do przedszkoli, czy też działań prokuratury w sprawie nadużyć podczas głosowania, co do zmiany opłat za wywóz nieczystości. Sprawdzeniu ulec miała treść uchwały śmieciowej, która miała być niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem.

Przypomnijmy też, że na częstochowskim dworcu PKP postawiono „datkomat” Caritas, a w ramach akcji #DomZSerca wielodzietna rodzina z Wierzbicy otrzymała klucze do nowego domu.

31 marca, po dwóch latach prac remontowych, Stary Rynek został „oddany” do użytku publicznego. Na placu postawiony został szklany pawilon, w który obecnie znajduje się kawiarnia. Rynek ozdabiają także balansujące rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory.

Niedzielą Palmową, 28 marca, rozpoczęliśmy natomiast w Kościele Wielki Tydzień.

W marcu obchodziliśmy: Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn, Dzień Misjonarzy Męczenników, Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, 8. rocznicę powołania kard. Bergoglio na urząd Ojca Świętego, Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Dzień Świętości Życia, Tydzień Modlitw o Ochronę Życia oraz 29. rocznicę ustanowienia archidiecezji częstochowskiej.

KWIECIEŃ

Kwiecień rozpoczął się od Triduum Paschalnego, które z uwagi na sytuację epidemiczną – podobnie jak w zeszłym roku – odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

1 kwietnia kapłani zgromadzili się w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny na Mszy św. Krzyżma pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Do uroczystej koncelebry stanęli przy ołtarzu bp senior Antoni Długosz oraz bp pomocniczy Andrzej Przybylski. Podczas porannej Eucharystii w Wielki Czwartek metropolita częstochowski konsekrował krzyżmo oraz błogosławił święte oleje.

2 kwietnia obchodziliśmy 16. rocznicę śmierci Jana Pawła II, a także początek 11. edycji Nocy Konfesjonałów.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego uroczysta Suma Wielkanocna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo sprawowana była w jasnogórskiej bazylice. Oktawa Wielkanocna trwała natomiast do 11 kwietnia.

W Wielkanocny Poniedziałek zmarł niezwykle lubiany wokalista Krzysztof Krawczyk, którego na antenie Radia Fiat wspominał jego przyjaciel – bp Antoni Długosz.

W Dolinie Miłosierdzia wystawione zostało misterium „Przechodząc przez Dolinę Płaczu”, które można było zobaczyć także podczas transmisji internetowej, a na Jasnej Górze odbył się XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

W kwietniu odbyło się: Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne on-line, dzieci i młodzież wzięły udział w akcji „Wielkanoc na Placu Biegańskiego”, sprawa wycieku danych osobowych pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trafiła do Prokuratury Rejonowej w Jaworznie, a Ministerstwo Finansów przypominało o rozliczeniu się z fiskusem za ubiegły rok. W częstochowskim Domu Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza pojawił się też kolejny – piąty już – noworodek.

W Niedzielę Miłosierdzia radowaliśmy się z kolejnej rocznicy ogłoszenia Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego. W kwietniu przeżywaliśmy też Tydzień Biblijny, Święto Miłosierdzia Bożego, a także 80. rocznicę urodzin bp. seniora archidiecezji częstochowskiej Antoniego Długosza. Bracia i Ojcowie Paulini z Jasnej Góry otrzymali nagrodę Komisji Episkopatu Polski. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano im za aktywne włączenie się w inicjatywę gorliwej modlitwy na rzecz realizacji dzieła misyjnego. W jasnogórskim sanktuarium odbyły się również Paulińskie Dni Młodych.

W kwietniu przeżywaliśmy m.in.: 77. Tydzień Miłosierdzia, Święto Chrztu Polski, Dzień Radia, Dzień Ludzi Bezdomnych, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Światowy Dzień Zdrowia, Światowy Dzień Trzeźwości, 23. rocznicę utworzenia Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej.

MAJ – miesiąc Maryi

Maj rozpoczęliśmy modlitwą w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, gdzie w ramach Tygodnia Modlitw o Powołania bp Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św. w intencji powołań.

We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika Niższe Seminarium Duchowne obchodziło jubileusz 70-lecia swojego powstania.

2 maja wywieszaliśmy na domach flagi. W Uroczystość NMP Królowej Polski na jasnogórskim Szczycie odprawiona została natomiast Msza św., którą celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 3 maja świętowaliśmy też rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto patronalne archidiecezji częstochowskiej.

W Kościele obchodziliśmy też wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa, męczennika i głównego patrona Polski. Na Jasnej Górze odbyło się XIV Spotkanie Młodych z Biblią, a siostry Karolanki – Jessie i Shalini, związane z archikatedrą częstochowską, przeżywały 25. rocznicę swoich ślubów zakonnych.

Na antenie Radia Fiat przypominaliśmy o tym, w jaki sposób oddać krew i osocze ułatwiające powrót do zdrowia, które pogorszone zostało przez Covid-19. Pytaliśmy również o park wodny przy ul. Dekabrystów w Częstochowie, którego termin otwarcia wielokrotnie przesuwano. Na wokandę Sądu Apelacyjnego trafiła natomiast sprawa Zofii P., która naruszyć miała zasady kwarantanny poprzez wyjście z domu.

W maju odbyły się matury, częstochowianie wzięli udział w Nocy Muzeów,a kibice Rakowa mogli zrobić sobie zdjęcie ze zdobytym przez klub Pucharem Polski.

Zgodnie z tradycją, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, diakoni Kościoła częstochowskiego przyjęli święcenia prezbiteratu.

22 maja na Jasną Górę przybyła pielgrzymka ocalałych więźniarek obozu koncentracyjnego dla kobiet w niemieckim Ravensbrück.

W pierwszą niedzielę po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny, obchodziliśmy Niedzielę Trójcy Przenajświętszej. W Dolinie Miłosierdzia, od 29 do 30 maja, trwała natomiast III Ogólnopolska Pielgrzymka Singli.

W maju prezes częstochowskiego okręgu Solidarnej Polski Monika Fajer otrzymała tytuł Osobowości Roku 2020, dzieci powróciły do szkół po wielomiesięcznej nauce zdalnej, a częstochowska huta została sprzedana. Nowym właścicielem stał się dotychczasowy jej dzierżawca, czyli spółka Liberty Częstochowa, należąca do brytyjskiego koncernu Liberty Steel Group.

W maju obchodziliśmy też: Święto Matki Bożej Fatimskiej, 40-stą rocznicę zamachu na Papieża Polaka, Dzień Matki, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.

CZERWIEC – miesiąc Serca Jezusowego.

1 czerwca swoje święto obchodziły wszystkie dzieci. Z tej okazji odwiedziliśmy z mikrofonem Miejskie Przedszkole nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.

Częstochowska młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie postanowiła pomóc choremu na nowotwór Igorowi, organizując koncert charytatywny w auli przy kościele św. Zygmunta. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie zaprosił natomiast chętnych do udziału w Tygodniu Rodzicielstwa Zastępczego.

Jak co roku, w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny, abp Wacław Depo przewodniczył liturgii Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwanej Bożym Ciałem. Bp Andrzej Przybylski przewodniczył Eucharystii sprawowanej na jasnogórskim Szczycie.

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprosił publiczność na „Pannonicę”, a częstochowscy filharmonicy zaprosili natomiast na Letni Jurajski Festiwal Muzyczny.

Na Jasnej Górze odbyła się Konferencja Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, a w Kokotku I Zjazd Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich. W jasnogórskim sanktuarium obradowała też Komisja Maryjna Episkopatu Polski.

Podczas Sesji Rady Miasta zdecydowano o nazwie alei „Kory”. Kontrowersje wzbudziło też stanowisko wprowadzone w trybie nagłym, dotyczące likwidacji częstochowskiego WORD-u.

W czerwcu obchodziliśmy też: XIV Święto Dziękczynienia, Uroczystość Świętych Piotra i Pawła, Święto Papieskie, Dzień Ojca, Międzynarodowy Dzień Archiwów, Światowy Dzień Raka Nerki. Przeżywaliśmy również Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W czerwcu zmarli: Andrzej Kalinin – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

LIPIEC – miesiąc Krwi Chrystusa

Na początku lipca Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Częstochowie zawiesił swoją działalność. Na antenie Radia Fiat informowaliśmy też o tym, jak prawidłowo chronić się przed upałami. Poznaliśmy wyniki matur – z pośród 30 tys. maturzystów w województwie śląskim, egzaminu nie zadało prawie 5800 osób.

Kościół częstochowski modlił się w intencji śp. bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego. Mszy św. w Archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Fundacja Tota Tua przygotowała natomiast 33-dniowe rekolekcje zawierzeniowe, które miały być duchowym przygotowaniem do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ruch Światło-Życie przygotował Oazę Dzieci Bożych. W częstochowskim DOM-u Ruchu Światło-Życie przy ul. Dobrzyńskiej trwały natomiast rekolekcje dla kapłanów, prowadzone w oparciu o program Kursu Szymon-Piotr. Formacja „Skały”.

Częstochowska archikatedra otrzymała nagrodę za najlepsze oświetlenie w Polsce. Na antenie radia przypominaliśmy również o niekończącym się problemie niekoszenia w mieście traw. Zarośnięte były nie tylko dzielnice, ale także pasy zieleni w centrum, czy groby wojenne na cmentarzu Kule. Miasto borykało się też z problemem harcujących szczurów, które mieszkańcy dostrzegli m.in. w alejach NMP.

W lipcu nad Jurą Krakowsko-Częstochowską latały balony, a w Olsztynie trwał Festiwal Sztuki i Wina.

19 lipca wprowadzona została w mieście czasowa zmiana organizacji ruchu w ramach remontu DK-1. Częstochowianie zastanawiali się też, kiedy zakończy się renowacja linii tramwajowej, czy też remont mostu na ul. Mirowskiej.

W lipcu odbył się również Rajd Rowerowy dla Grzegorza Sakowskiego, który w listopadzie 2019 roku uległ poważnemu wypadkowi.

Europejskim Nakazem Aresztowania poszukiwany był Jacek Jaworek.

SIERPIEŃ – miesiąc trzeźwości

W sierpniu obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego zainaugurowany został natomiast VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”.

W sierpniu rozpoczęła się przebudowa Alei Wojska Polskiego, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce pozyskał z funduszy europejskich prawie 3 mln zł na modernizację oddziału onkologicznego. W Poniku dzieci bawiły się podczas kolonii Caritas, w Oknie Życia zostawiono kolejne dziecko, a Jasna Góra witała tłumy pielgrzymów. Kościół częstochowski przeżywał natomiast 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, trwając jednocześnie w przygotowaniach do jego beatyfikacji.

Na błoniach jasnogórskich odbył się też festiwal muzyki chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Kościół obchodził święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W mieście zastanawiano się, dlaczego ul. Piłsudskiego – od kilku miesięcy – stoi poważnie uszkodzony samochód, a Teatr im. Adama Mickiewicza skrócił wakacyjną przerwę.

W sierpniu przeżywaliśmy też Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej oraz 26. Pielgrzymkę Świata Osób Słabych.

WRZESIEŃ

Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Zmiana przewoźnika dzieci niepełnosprawnych spowodowała liczne problemu w dojazdach uczniów na zajęcia. Jasna Góra zaprosiła chętnych do udziału w Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich, którym towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. W Bibliotece Publicznej odbył się Festiwal Bajki, a miłośnicy muzyki jazzowej mogli wziąć udział w festiwalu Hot Jazz Spring 2021.

Kościół częstochowski przeżywał: 15. rocznicę sakry biskupiej abp. Wacława Depo, XI Tydzień Wychowania, Dekanalne Dni Chorych, święto Podwyższenia Krzyża Świętego, Narodzenie NMP, Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej oraz beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej.

W sierpniu Radio Fiat otrzymało statuetkę Przyjaciela Dzieci Caritas 2021. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaprosiła rodziny na specjalny piknik, zorganizowany w ramach realizacji projektu Family Team. Łaźnia dla bezdomnych Caritas zlokalizowana przy ul. Krakowskiej została oddana do użytku, częstochowskie amazonki zorganizowały Marsz Różowej Wstążki, a Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II – Marsz dla Życia i Rodziny.

Na Jasnej Górze odbyła się 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę. Filharmonia Częstochowska zainaugurowała 77. sezon artystyczny, a patronem sali koncertowej został Wojciech Kilar. W sierpniu pożegnaliśmy też wieloletniego dyrektora Filharmonii Ireneusza Kozerę.

W sierpniu przeżywaliśmy m.in.: 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, czy Światowy Dzień Turystyki na Jasnej Górze.

PAŹDZIERNIK – miesiąc różańca św.

Częstochowskie uczelnie wyższe zainaugurowały nowy rok akademicki. Sesja Rady Miasta nadal odbywała się zdalnie, a Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej rozpoczęło kolejną edycję akcji „Pola Nadziei”. W Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II (dawnym Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II) odbył się natomiast VIII Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów monet i medali.

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów zaprosiło kobiety do udziału w spotkaniach weekendowych, na Jasną Górę przekazane zostały relikwie bł. Carla Acutisa, a w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika odbyła się gala finałowa w ramach III edycji Biegu Papieskiego.

Na Rakowie rozpoczęły się prace budowlane przy estakadzie. W parku jasnogórskim odbyło się natomiast planszówkowe „Granie w altanie”, a Politechnika Częstochowska zorganizowała III Europejskie Dni Kariery.

Kościół częstochowski obchodził święto poświęcenia bazyliki archikatedralnej. Uroczystą Mszą św. w Archikatedrze Świętej Rodziny abp Wacław Depo rozpoczął też liturgicznie diecezjalny etap prac synodu w archidiecezji częstochowskiej.

W październiku przeżywaliśmy: 43. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na urząd Ojca Świętego, Dzień Dziecka Utraconego, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Dzień Nauczyciela, Dzień Bezpiecznego Komputera, Światowy Dzień Misyjny, czy też 70. rocznicę istnienia w państwowej sieci archiwalnej Archiwum Państwowego w Częstochowie.

LISTOPAD

1 listopada przeżywaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W kościele Rektorackim odbyły się „Zaduszki Artystyczne”, a europoseł Jadwiga Wiśniewska zorganizowała coroczne „Zaduszki Katyńskie”.
W mieście odbył się I Częstochowski Bieg Morsa, Częstochowski Teatr Tańca wystawił „Sierotkę Marysię” oraz „Blizny”, a swoją działalność rozpoczął Klub Środowisk Twórczych im. Ireneusza Kozery.

Na Jasnej Górze trwało Forum świeckich w Kościele IMPULS, 390. Zebranie Plenarne KEP, a fotograf Marcin Szpądrowski zaprosił do obejrzenia wystawy „Ojciec Jerzy Tomziński NIEPODLEGŁY”. W Kurii Metropolitalnej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu synodalnego, a w Wyższym Seminarium Duchownym – Sympozjum Katechetyczne. Bp Andrzej Przybylski został członkiem Rady ds. Społecznych KEP, a ks. dr inż. Damiana Kwiatkowskiego powołano na funkcję nowego moderatora krajowego Domowego Kościoła. Listopad upłynął też pod znakiem Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, świętowania 37. rocznicy sakry biskupiej abp. seniora Stanisława Nowaka oraz duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia w czasie adwentu.

Istotną informacją było również to, że w Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces odpowiedzialnych za „podłożenie” w Częstochowie „bomby ekologicznej” przy ul. Filomatów, na terenie dawnego Wełnopolu. Dodatkowo policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali kierowcę BMW, który 15 listopada potrącił pieszego i zbiegł z miejsca wypadku. Uciekając, mężczyzna spowodował kolizję z innym samochodem. Poszkodowany pieszy zmarł.

W listopadzie przeżywaliśmy m.in. Narodowe Święto Niepodległości, Uroczystość Chrystusa Króla, Światowy Dzień Ubogich, a także jubileusz 10-lecia Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

GRUDZIEŃ

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizował bożonarodzeniową zbiórkę żywności i otworzył nową jadłodajnię przy ul. Ogrodowej. Przywrócono częściowy ruch na ul. Mirowskiej, między ulicami: Nadrzeczną, a Faradaya. Schola liturgiczna Domine Jesu obchodziła jubileusz 10-lecia, a na Jasnej Górze odbyło się spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii oraz wspólnot.

Alejami NMP przejechał orszak św. Mikołaja, mieszkańcy Częstochowy zachęcali do wspierania chorej na nowotwór Agaty Kuberskiej, w Muzeum Częstochowskim pojawiła się wystawa o pieniądzach, a w Archiwum Państwowym o 150-letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstochowie i 30- letniej Państwowej Straży Pożarnej.

Kościół częstochowski przeżywał w grudniu śmierć abp. seniora Stanisława Nowaka. Msza św. pogrzebowa sprawowana była 18 grudnia w Archikatedrze Świętej Rodziny.

W grudniu obchodziliśmy m.in.: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Zakończenie Roku św. Józefa, Niepokalane Poczęcie NMP, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, a także Wigilię oraz Boże Narodzenie.

Żegnamy 2021 rok, życząc sobie nawzajem, aby przyszły obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

ABK

Skip to content