Co zrobić z choinką po Świętach?

Fot. lasy.gov.pl

Żywa choinka jest jednym z najpiękniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Jednak zawsze po świętach przychodzi moment, kiedy zastanawiamy się co z taką choinką zrobić.

Jeżeli zakupiliśmy choinkę w donicy to na Wielkanoc przesadzić ją do ziemi np. w ogrodzie. Można je również wykorzystać inaczej, z korzyścią dla innych roślin. Choinka idealnie nadaje się do kompostowania. Wzbogaci ona zawartości naszego kompostownika dodatkowo nie zakwaszając za bardzo ziemi. Choinki można również wystawić razem z pojemnikiem z odpadami biodegradowalnymi lub zostawić przy wiacie śmietnikowej do wywiezienia. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy co zrobią ze swoją choinką po świętach:

– W domu mam choinkę w donicy, z korzeniami. Wsadzę ją do ziemi w ogrodzie na wiosnę.
– Moją choinkę gdzieś rodzice wywieźli i podejrzewam, że po prostu wynieśli ją pod śmietnik.
– Jeszcze nie wiem, ale mam działkę więc wystawię razem z pojemnikiem ze śmieciami bio lub zostawię do wiosny i jak będzie sucha to użyjemy na ognisko.

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na pozbycie się choinki po świętach jest oddanie jej do alpakarni, czyli hodowli alpak. Jednak okazuje się, wbrew powszechnej opinii, alpaki nie przepadają za smakiem choinek i nie chcą ich jeść. Jak mówi Piotr Majcherczyk, właściciel jednej z największych hodowli alpak w Polsce – Świerka i jodły nawet nie chcą ruszyć:

– Z drzew iglastych lubią jeść jedynie sosnę. Jednak jedzą tylko igliwie sosny, nie są jak kozy i nie okorowują drzewka.

Jak widać sposobów na pozbycie się choinki jest sporo. Jednak najlepiej dla środowiska będzie jeżeli w przyszłym roku postawimy na choinki w donicach, które po świętach, na wiosnę trafią do ziemi i będziemy mogli je podziwiać całymi latami.

KP