Coraz bliżej do uruchomienia szpitala tymczasowego w Katowicach

źródło fot.: ŚUW w Katowicach

Postępują prace przy tworzeniu szpitala tymczasowego zlokalizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. – Dzisiaj można powiedzieć, że zaawansowanie tych prac przekroczyło już 90 procent. Zakładamy, że na końcu tego tygodnia będzie możliwość operacyjna przyjęcia pierwszego pacjenta – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
O dotychczasowych działaniach przy tworzeniu placówki mówił też na konferencji w MCK dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda, koordynujący prace, a w późniejszym czasie również funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Katowicach. Jak zaznaczył, w placówce zakończono prace techniczne, a obecnie trwa wyposażanie szpitala tymczasowego w sprzęt medyczny, „który cały czas do nas zjeżdża”. Dzisiaj dostarczono tu tomograf komputerowy.
– W części OIOM-owej będziemy leczyć pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, ale także tych, u których dojdzie do ostrej niewydolności oddechowej. Mamy tu również trzy sale zabiegowe, aby zabezpieczyć jak najszerzej wszelkie możliwe powikłania, które występują u pacjentów z COVID-19. Pierwsza wyposażona w sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii, druga to sala ogólnochirurgiczna, a trzecia ze sprzętem okulistycznym i laryngologicznym – wyliczał dyrektor Grazda.
Prof. Włodzimierz Mazur, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, podkreślał dzisiaj na konferencji, że szpital tymczasowy w Katowicach ma zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów.
– Musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta „covidowego”, jak i „niecovidowego” nie zabrakło miejsca w szpitalach – podkreślił wojewoda. Wojewoda zaznaczył też, że , „obserwujemy stabilizację na poziomie nowych zakażeń COVID-19 nie tylko w województwie śląskim, ale również w całej Polsce, co jest bardzo optymistyczne i znaczy, że te zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów (…) przynoszą rezultaty i możemy mówić o drobnym trendzie zmniejszającym liczbę zakażeń”.
Wojewoda mówił też, że szpital będzie oprócz funkcji medycznej, pełnił również trzy inne. Placówka ma stanowić wsparcie dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego i ratownictwa medycznego, a także wsparcie dla inwestycji w poszczególnych podmiotach („głównie chodzi o wsparcie przy inwestycjach tlenowych”). Czwartą funkcją, jaką szpital ma pełnić, jest funkcja normalizująca. – To funkcja, która będzie nam dawała możliwość stworzenia mechanizmów oraz matrycy przywracania tych wszystkich pozostałych funkcji medycznych w całym systemie opieki zdrowotnej, z korektami dotyczącymi zmniejszania liczby miejsc covidowych w szpitalach, które powinny zacząć pełnić swoją funkcję w większym zakresie dla pacjentów niecovidowych – wyjaśnił wojewoda.
Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach to placówka tworzona w ramach walki z koronawirusem. Planowane jest uruchomienie 500 miejsc dla pacjentów, w tym 100 to łóżka z respiratorami. Szpitalem patronackim powstającej placówki jest SP ZOZ MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach.

źródło: ŚUW

Skip to content