Od nadania imienia częstochowskiemu Teatrowi mija już 65 lat. Z tej okazji patron instytucji, Adam Mickiewicz stał się bohaterem projektu filmowego. Realizację w reżyserii Adama Hutyry i Jędrzeja Niestrója, na podstawie wybranych dzieł Wieszcza, będzie można zobaczyć już 27 lipca o godz. 19.00.

Powstanie nagrania zainspirowane zostało scenariuszem napisanym przez dyrektora częstochowskiego Teatru Roberta Dorosławskiego już 15 lat temu. W finalnej wersji treść materiału filmowego znacząco różni się od pierwowzoru, jednak to co najważniejsze pozostało – pokrzepiająca i nieoceniona twórczość wybitnego polskiego poety.

– Jak wiemy częstochowski Teatr nosi imię Adama Mickiewicza już od 65 lat. W grudniu zeszłego roku postanowiliśmy, że spróbujemy nagrać takie widowisko. „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?” to forma wideo z udziałem całego zespołu aktorskiego. Całość realizacji powierzyłem Adamowi Hutyrze, który zaprosił do współpracy operatora oraz reżysera wielu dokumentów Jędrzeja Niestrója. Panowie bardzo mocno rozwinęli mój scenariusz.

Zdjęcia do projektu trwały niemal dwa tygodnie. Powstawały w różnych miejscach Teatru, czasem zupełnie niedostępnych dla widza – w windzie towarowej, bibliotece, rekwizytorni czy na dachu budynku:

– Tak właśnie powstawał ten projekt filmowy. W listopadzie świętować będziemy 65-lecie nadania naszemu Teatrowi imienia Adama Mickiewicza. Jesienią przypomnimy więc ten projekt filmowy oraz obudujemy go dodatkowymi działaniami zarówno naukowymi, jak i scenicznymi.

Premiera projektu pt. „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?” odbędzie się 27 czerwca o godz. 19.00.

ABK

Skip to content