Cukier, biała śmierć

Fot. gov.pl

Nie wszystko co smakuje, jest zdrowe dla organizmu. Czekolada i cukierki mogą sprawić, że lepsze stanie się tylko nasze samopoczucie. Nadużywanie cukru niszczy zęby, silnie zakwasza i dosłownie rujnuje prawidłowe funkcjonowanie niemal każdego organu.

Cukier nazywany jest „trucizną naszych czasów” odpowiedzialną za epidemię otyłości. Nie zawiera substancji mineralnych, a w dodatku wypłukuje z organizmu witaminy i znacząco wpływa na zdrowie człowieka – alarmuje dr Krzysztof Janik, gastroenterolog.

– Obecnie słodzi się już prawie wszystko. Znam osoby, które posładzają nawet pomidory. Cukier został uznany za truciznę obecnych czasów razem z solą i mąką. To takie trzy „Białe śmierci”. Nadmierna ilość spożywanego węglowodanu prostego zawsze spowoduje, że organizm wykorzysta to jako dowóz materiału do zgromadzenia na „trudniejsze czasy”. To jest taki filogenetyczny zwyczaj naszego organizmu. Nie wiadomo czy jutro będzie co jeść, dlatego nadmiar pożywienia lepiej zgromadzić pod tkanką podskórną. Pamiętajmy więc, że nadmierna ilość energii służy otyłości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się trzykrotnie. Co roku nadmierne kilogramy prowadzą do przedwczesnej śmierci kolejnych osób.

– Otyłość to przewlekła choroba zapalna, która wywołuje w tkance czynniki zapalne. Te czynniki stymulują różne uszkodzenia, które dotykają również aparatu genetycznego w komórkach. W związku z tym dochodzi do takiego uszkodzenia, że komórka (która ulega rozrostowi) naraz posiada zmodyfikowany materiał genetyczny. Dochodzi więc do „nowotworzenia”. Tendencja ludzi otyłych powyżej 35 BMI jest znamiennie wyższa. Dlatego choćby z tego powodu zachęcam wszystkich, aby trzymali wagę jak najbardziej zbliżoną do poziomu ok 25 BMI.

Dbajmy o siebie, ponieważ zdrowie jest tylko jedno. Codzienny jadłospis powinien zawierać warzywa, owoce, biało, węglowodany i tłuszcze. Do tego ćwiczenia, a nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo.

ABK

Skip to content