W środę, 31 maja Politechnika Częstochowska po raz pierwszy zorganizowała wydarzenie związane z cyberbezpieczeństwem, czyli Cybersecurity Day. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki odbyły się wykłady m.in. „Hakerzy wspierani przez rządy”, „Ataki hakerskie na systemy produkcyjne” oraz „Ochrona kontrwywiadowcza w sieci i inne”.

O szczegółach inicjatywy mówi Sabina Szymoniak pracownik naukowo badawczy w Politechnice Częstochowskiej oraz opiekun z zakresu cyberbezpieczeństwa:

– Dzisiaj organizujemy takie ciekawe wydarzenie związane z bezpieczeństwem, w którym będziemy poruszać różną tematykę i ataków, i ochrony przed atakami cybernetycznymi, które powinny ochronić wiedzę naszym użytkownikom. Nam jako użytkownikom internetu mam nadzieję, że to wydarzenie wszystkim pomoże w zrozumieniu problemów, z jakimi borykamy się codziennie podczas korzystania z telefonów czy komputerów.

Łukasz Bera, dyrektor operacyjny Centrum Informatycznego Grupy ZF, podkreślił jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywa cyberbezpieczeństwo, kiedy tak naprawdę 90% społeczeństwa używa telefonów i komputerów przez większość czasu w ciągu dnia:

– Myślę, że to jest temat, który staje się coraz ważniejszy, przez pewien czas nie dostrzegaliśmy tych problemów, ale one są coraz istotniejsze. Ważne też, że na tej uczelni to już nie tylko jest praca inżynierów, informatyków w dużych przedsiębiorstwach, ale wiele już studentów przygotowuje się do pracy w tym obszarze i zwiększa się ich świadomość zagrożeń, które genetycznie mogą się pojawić, bo każdy korzysta z komputera.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Norbert Sczygiol. Na zakończenie dla studentów, którzy brali udział w prelekcjach przygotowano konkurs z nagrodami.

Cybersecurity Day w Politechnice Częstochowskiej

Skip to content