Wymiana opon… Temat aktualny w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy to zmieniająca się pogoda zmienia także warunki panujące na drodze. Problem przez wielu bagatelizowany, bowiem zimy są ostatnio łagodne, a pokonywane dystanse w mieście – zazwyczaj niewielkie.

Wymiana opon w sezonie zimowym zalecana jest w momencie, gdy średnia temperatura w ciągu doby nie przekracza +7 stopni Celsiusza. O zasadności wymiany ogumienia.

– Jeżeli mówimy o oponach letnich w czasie zimy, to na takim ogumieniu jazda jest ryzykowna. Letnie opony zupełnie nie spełniają wymagań przy niskich temperaturach. Ich użytkowanie w okresie zimowym może skończyć się kolizjami lub wypadkami drogowymi – przestrzegał Damian Słuczyński, serwisant z firmy Tar-Mag.

Letnia opona z uwagi na swój skład podczas niskich temperatur twardnieje, co powoduje pogorszenie jej przyczepności na drodze. O ile nie jesteśmy w stanie odczuć tego podczas normalnej jazdy, o tyle w sytuacji nagłego hamowania możemy zostać negatywnie zaskoczeni. Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem, a dotyczącą opon, jest także ich stan techniczny.

– Wymiana opon leży zawsze w gestii użytkownika pojazdu. W naszym kraju nie ma obowiązku takiej zmiany, musimy natomiast pamiętać, że kierowca zgodnie z przepisami ruchu drogowego jest zobowiązany do zachowania prawidłowego stanu technicznego samochodu, w tym także opon. Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandatem do 500 zł oraz sześcioma punktami karnymi – tłumaczyła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym warunków technicznych, opony nadające się do bezpiecznego użytkowania powinny mieć bieżnik wyższy niż 1,6 mm. Poniżej tego progu samochód nie spełnia wymagań technicznych, czego efektem może być brak pozytywnego wyniku przeglądu technicznego.

BNO

Skip to content