Przełom sierpnia i września to czas żniw i dziękczynienia za udane plony. To właśnie w tym czasie rolnicy przybywają na Jasną Górę, aby wspólnie przed obrazem Częstochowskiej Matki Bożej dziękować i prosić o obfite przyszłe zbiory.

Jasnogórskie Dożynki są wielkim wydarzeniem, gromadzącym rolników z całej Polski, ale organizowane są też lokalne imprezy w poszczególnych gminach i powiatach. Jak mówi Aneta Nawrot – inspektor do spraw promocji gminy Poczesna, tegoroczne dożynki w tej właśnie gminie zaplanowane zostały na sobotę 20 sierpnia. Rozpoczną się o 15.00 na parkingu przy rondzie w Zawodziu:

Jak to w tradycji gminy Poczesna, odbędzie się fantastyczny dożynkowy przemarsz. Następnie o godzinie 15.30 msza polowa, a po niej część oficjalna. O godzinie 20.30 odbędzie się występ gwiazdy wieczoru, a następnie zabawa taneczna.

Oprócz dożynek gminnych odbędą się również dożynki powiatowe. O szczegółach mówi Michał Dzwonnik z Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie:

Tegoroczne dożynki odbywają się w gminie Mstów. Odbędą się 21 sierpnia na stadionie przy ul. Sportowej 1. O 13.00 odbędzie się msza polowa, a następnie występ m.in. Miłosza Cabana oraz rozstrzygniecie konkursu i rozdanie nagród.

Dożynki to również doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o regionalnych zwyczajach, tradycjach oraz wspaniałych potrawach.

Skip to content