Już w tym tygodniu czeka nas kolejna fala upałów, które dotkną całej Polski. Dziś termometry, w niektórych miejscach wskażą ponad 30 stopni, a w następnych dniach słupki wciąż będą się pięły w górę. Jak będzie w Częstochowie i regionie?

Według Mateusza Barczyka – synoptyka IMGW prognoza pogody dla Częstochowy i okolic będzie bardziej łaskawa niż dla pozostałych części kraju:

-Rzeczywiście fala upałów już wkroczyła nad Polskę, w tym również do Częstochowy. Wprowadzony zostały ostrzeżenia na poziomie 2. stopnia. Czekają nas wysokie temperatury w nocy, co spowoduje, że nie będziemy wypoczywać odpowiednio. W ciągu dnia do około 32 stopni. W powiatach sąsiadujących będzie jeszcze cieplej – nawet punktowo do 36 stopni. Najcieplej będzie w środę i w czwartek.

To, że bardziej łaskawa nie oznacza, że bezpieczna. Podczas upałów zwiększa się ryzyko udaru słonecznego, czy odwodnienia. Niezwykle ważnym przy teraźniejszych warunkach pogodowych jest również problem zamkniętych w samochodach dzieci czy zwierząt. Temperatura w pojazdach sięga nawet kilkudziesięciu stopni, co może być tragiczne w skutkach. Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – podkom. Sabina Chyra – Giereś apeluje aby reagować, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji:

– Jeśli widzimy, że życiu i zdrowiu osób, czy zwierząt pozostawionych wewnątrz pojazdu, zagraża realne niebezpieczeństwo, nie wahajmy się i spróbujmy jak najszybciej pomóc, używając wszelkich środków by ich stamtąd wydostać na przykład, przez wybicie szyby. Niszczenie cudzego mienia jest czynem zabronionym, ale w tej konkretnej sytuacji, gdy decydujemy się poświęcić dobro niższej wartości, by ratować dobro wyższej wartości, nie ponosimy odpowiedzialności karnej.

Z upałami od wielu dni zmaga się południowa Europa. W Hiszpanii z powodu ekstremalnie wysokich temperatur zmarło ponad 500 osób. Podobnie jest we Włoszech, Chorwacji, Grecji i Turcji. Fala upałów związana z afrykańskim wyżem przesuwa się w stronę Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie wystąpią rekordowo wysokie temperatury. W najbliższych dniach trzeba uważać na siebie i swoich bliskich oraz dbać o właściwe nawadnianie organizmu.

Skip to content