„Czerwona” dzielnica

ESTAKADA-RAKOW

Jak w przypadku kilku innych częstochowskich dzielnic, korzenie dzielnicy są skromne. Pierwotnie Raków był lasem. Miejsce zostało skolonizowane i na przełomie XIX i XX stulecia nastąpił gwałtowny rozwój wsi Raków. Efektem było przyłączenie Rakowa do Częstochowy w 1928 r.

Historię „czerwonej” dzielnicy poznać będzie można w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy w czwartek, 18 lutego o 17.30. Spotkanie poprowadzi dr Juliusz Sętowski z Muzeum Częstochowskiego oraz Roman Sitkowski.

Skąd wzięło się określenie „czerwony” Raków? – Tu nie mamy wątpliwości, że ta nazwa swój początek wzięła w czasie rewolucji 1905-1907, kiedy bardzo mocno, bardzo aktywnie działała w Rakowie Polska Partia Socjalistyczna, jedyna praktycznie organizacja, która zbrojnie przeciwstawiała się w latach 1904-1910 w Częstochowie i w ówczesnym Rakowie Rosjanom – mówi Juliusz Sętowski. Część działaczy PPS z Rakowa została schwytana, wywieziona na Syberię, część zasiliła szeregi Legionów Polskich, czyli faktycznie kierowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego wojska.

Prelekcji będzie towarzyszył bardzo bogaty materiał fotograficzny. Istnieją setki zdjęć wykonanych w Rakowie w pierwszych dekadach minionego wieku. Roman Sitkowski, który zaprezentuje archiwalne fotografie wraz z komentarzem, posiada ok. 3 tys. zdjęć.

W sumie odbędą się trzy prelekcje na temat Rakowa. Najbliższe dotyczy historii dzielnicy do 1918 r. Następne dwa będą dotykały okresu międzywojennego oraz najnowszej historii miasta.

Raków graniczy z dzielnicami Błeszno, Wrzosowiak, Ostatni Grosz oraz Zawodzie-Dąbie. Po II wojnie światowej, gdy został zabudowany kilkukondygnacyjnymi budynkami, zyskał współczesną fasadę. Symbolami „czerwonej” dzielnicy są niewątpliwie Stadion Rakowa, nieistniejące kino Relax i niedocenione Rezerwat Archeologiczny kultury łużyckiej.

Krzysztof Rygalik

Skip to content