Częstochowa dołączyła do grona miast, które zrezygnowały z opłat za parkowanie w specjalnie wyznaczonych strefach na czas zagrożenia epidemią. Miasta, takie jak Gdynia, Kołobrzeg czy Kraków to tylko kilka z aglomeracji, tymczasowo znoszących ten obowiązek.
Celem takiego działania ma być odciążenie komunikacji miejskiej i zapobieganie skupianiu się dużej liczby osób w autobusach i tramwajach. Zniesienie opłat parkingowych ma także ułatwić dojazd opiekunów osób starszych do centrum Częstochowy.
– Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie czasowo zawiesza kontrole wykonywane osobiście przez pracowników na terenie strefy płatnego parkowania oraz zawiesza działania parkomatów z oznakowaniem tego faktu. Rozwiązania w tym zakresie będą wprowadzane w trybie pilnym. Koordynacja strefy będzie do odwołania odbywać się w formie zdalnej. W przypadku utrzymania się powszechnego zagrożenia dla zdrowia będziemy zwracać się Rady Miasta Częstochowy o podjęcie działań prawnych, które usankcjonują działania podjęte w naszym mieście w tym zakresie dla zminimalizowania zagrożenia częstochowianek i częstochowian – mówił Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.
W sprawie zniesienia opłat interpelował Piotr Wrona, Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego i Gospodarki. Radny postuluje także o kontrole dzieci i młodzieży przez straż miejską.
– Dzieci i młodzież w wieku szkolnym zaczęła się grupować, chociaż pogoda temu nie sprzyjała. Siedzieli na ławkach w siedmioosobowych grupach. Należy podkreślić, że nie jest to czas ferii, a okres wyłącznie do przebywania w domach, które to ma sprzyjać zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa. Jest to także czas nauki – niektóre szkoły prowadzą zajęcia online oraz zadają prace domowe przez Internet. Tutaj straż miejska wzorem innych miast powinna taką kontrolę robić – tłumaczył radny.
Dotychczas opłaty za parkingi zniesiono w Tychach, Kętrzynie oraz Zielonej Górze. Możliwe, że podobne działania podejmą także inne miasta w Polsce.
BNO