W środę 16 maja w murach Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona zmianie nazwy Akademii Jana Długosza na Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza. Gościem specjalnym był wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Szef resortu szkolnictwa przekazał na ręce władz uczelni ministerialne rozporządzenie z dnia 7 maja, zgodnie z którym od 1 czerwca będzie zmieniona nazwa uczelni. Radości nie ukrywali przedstawiciele władz uczelni, dla których data 16 maja 2018 roku jest szczególna. – Zmiana nazwy zobowiązuje. Wierzymy, że będzie to skutkowało większemu zainteresowaniu uczelnią, która jest teraz najmłodszym polskim uniwersytetem – mówiła rektor uczelni Anna Wypych – Gawrońska.

Zadowolenia z powstania Uniwersytetu w Częstochowie nie krył też sam minister Gowin, który wskazał, że w tej decyzji nie ma nic absolutnie naciąganego. – Obiektywne kryteria oraz wysokie osiągnięcia naukowe doprowadziły do tego, że uczelnia od 1 czerwca podniesie swój statut do rangi uniwersytetu. To także dużo większy prestiż oraz szanse przed uczelnią na zwiększenie współpracy międzynarodowej  – wskazał szef resortu szkolnictwa wyższego.

Starania zmierzające do przekształcenia Akademii im. Jana Długosza w uniwersytet trwały już od kilkunastu lat. W tym czasie m.in. powiększono i wzmocniono kadrę naukową, zorganizowano liczne konferencje naukowe (w tym o randze międzynarodowej). Uczelnia powiększyła się także o nowe i nowoczesne obiekty.

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie powstała z przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w październiku 2004 roku. Powstała natomiast jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w roku 1971.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content