Jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za rok 2021, odnoszące się do bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych miast. W badaniach brano pod uwagę najwyższą liczbę przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych przez policję, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Częstochowa okazała się być na piątym miejscu wśród najbardziej niebezpiecznych miast w woj. śląskim.

Na początku 2022 roku Komenda Miejska Policji podsumowała rok ubiegły, podając statystki rodzajów i ilości przestępstw popełnianych w naszym mieście. O uzyskanych wynikach oraz ważniejszych realizowanych przez Policję sprawach mówi reporterka Radia Fiat, Karolina Kołacz, która zainteresowała się tematem:

– W 2021 roku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego było mniej zdarzeń drogowych i mniej ofiar śmiertelnych niż w roku 2020. Każdego dnia 2021 roku częstochowscy stróże prawa zatrzymywali średnio czterech sprawców na gorącym uczynku. Mundurowi odnotowali ponad cztery tysiące interwencji domowych, zabezpieczyli 327 kg nielegalnego tytoniu, 400 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz prawie 100 kg środków odurzających. W porównaniu do 2020 roku, w ubiegłym roku było mniej przestępstw z kategorii kradzieży mienia i przestępstw narkotykowych. Odnotowano za to podobną ilość przestępstw z kategorii bójka i pobicie i kradzież pojazdu. Wzrosła niestety liczba kradzieży z włamaniem i rozbojów. Policjanci zatrzymali ponad tysiąc osób poszukiwanych, w tym 127 listami gończymi. Na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 308 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób, w tym 8 pieszych, 4 rowerzystów i 2 motocyklistów.

Nasze miasto w rankingu najniebezpieczniejszych miast na śląsku jest za Świętochłowicami, Będzinem, Dąbrową Górniczą i Siemianowicami. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy czy czują się bezpiecznie w naszym mieście:

Kiedy chodzi o mistrzostwa, czy o konkursy Częstochowa powinna być dumna, że jest na podium w rankingu, i że znalazła się przed innymi miastami na Śląsku. Prawda jest jednak taka, że w tym wypadku bycie na tak wysokim miejscu to wcale nie jest satysfakcjonujący wynik.

Skip to content