Częstochowa podpisała porozumienie ekonomiczne

kr - urzad miasta - poroz trojstronne

W Urzędzie Miasta Częstochowy podpisano dziś porozumienie trójstronne między zarządami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, strefy Euro-Park Mielec oraz władzami miasta Częstochowy. Porozumienie dotyczy inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec. W strefach firmy korzystają ze zwolnień w podatku dochodowym. Samorząd podjął przygotowania do przyciągnięcia inwestorów. [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/strefy-ekonomiczne-1.mp3]

– powiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. W zamian miasto zobowiązało się wybudować na terenach strefy mieleckiej, gdzie już działają dwie firmy, drogę z infrastrukturą. Na spotkaniu przyznano, że wobec 8 hektarów ziemi objętych zwolnieniami plany inwestycyjne zapowiedziały 2 firmy z dziedziny usług, które szacunkowo mogą dać pracę ok. 200 osobom. Dokładne terminy przedsięwzięć oraz nazwy firm nie zostały podane.

Ważne pozostaje pytanie, czy w Częstochowie powstaną zakłady produkcyjne oraz inżynieryjne, bo firmy usługowe, np. call center, łatwo zlikwidować i przenieść do innego miasta lub państwa o niższych płacach. Na dzień dzisiejszy trzeba polegać tylko na zapewnieniach władz miejskich, że przejawiają one dobre chęci. Zagospodarowanie stref ekonomicznych byłoby bardzo korzystne dla regionu tak mocno dotkniętego bezrobociem jak Częstochowa i powiat częstochowski.

W spotkaniu uczestniczyli: prezes Zarządu KSSE Piotr Wojaczek, wiceprezes Mirosław Bubel, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu Mariusz Błędowski oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Krzysztof Rygalik