Częstochowa stanie się areną mistrzostw świata w siatkówce? Rozmowy trwają

W kwietniu podano informację, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn nie odbędą się, jak planowano, w Rosji. Zawody mają być przeprowadzone w Polsce i Słowenii. Częstochowa rozważa włączenie się do organizacji mistrzostw jako jeden z ośrodków turniejowych.

Na razie nie było ze strony organizatorów żadnych oficjalnych propozycji. Odbyły się jedynie niewiążące, ogólnikowe konsultacje. Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta podkreśla, że włączenie się do organizacji Mistrzostw wiązałoby się z wielkimi nakładami finansowymi po stronie Miasta, z czym może być problem:

Musimy pamiętać, że ewentualna oferta ze strony organizatorów mistrzostw będzie zawierać wymóg oprócz nieodpłatnego użyczenia Hali Sportowej Częstochowa także niemałej partycypacji finansowej ze strony samorządu. Tymczasem w budżecie Miasta nie ma takiej pozycji. Nie ma też w obecnej sytuacji finansowej możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków w stosownej wysokości.

Mimo to Magistrat nie mówi „nie”. Na razie o tym, czy i w jakim zakresie Częstochowa mogłaby się zaangażować w organizację mistrzostw debatują radni:

Możliwościami promocji, jakie dają Mistrzostwa Częstochowa jest oczywiście zainteresowana. Musimy się jednak liczyć z naszymi możliwościami budżetowymi. […] Natomiast rzeczywiście radni wyrażają zainteresowanie wobec tego, gdzie będą rozgrywane Mistrzostwa i czy Częstochowa może się w jakiś sposób wpisać w ich organizację. Zatem zobaczymy, co będzie dalej.

Częstochowa dysponuje potrzebną infrastrukturą do udziału w tego rodzaju imprezie. Hala Sportowa Częstochowa co prawda nie zalicza się do największych tego typu obiektów w Polsce, ale bez wątpienia spełnia warunki techniczne. Niestety nie można tego powiedzieć np. o infrastrukturze drogowej. Czy Częstochowa powinna wziąć udział w organizacji Mistrzostw? Ostatecznie zdecydować powinien zdrowy rozsądek i rzetelne przeliczenie sił na zamiary.

Skip to content