W najbliższą niedzielę 17 listopada przypada III Światowy Dzień Ubogich, zainicjowany przez papieża Franciszka. Organizacje charytatywne na całym świecie organizują tego dnia różnego rodzaju zbiórki i wydarzenia uwrażliwiające na potrzeby ludzi ubogich. Dla Radia Fiat mówił ks. Andrzej Partika, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

– Ten dzień ma nam przypomnieć o ewangelicznym wezwaniu, w którym Chrystus nas zaprasza do wrażliwości na potrzebujących. To znane nam wszystkim słowa Jezusa “Cokolwiek uczyniliście z tych najmniejszych”, cokolwiek, czyli choćby drobiazg, nasza obecność życzliwość, dobre słowo – wszystko się liczy, cokolwiek – stwierdził ks. Partika.

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie w ramach Światowego Dnia Ubogich organizuje spotkanie dla osób bezdomnych.

– Rozpoczynamy uroczystym obiadem o godzinie 14, później zaprosimy wszystkich na modlitwę, na koronkę do Bożego Miłosierdzia do naszego sanktuarium. Następnie będzie podawana kawa i ciasto dla osób bezdomnych oraz dla wszystkich, którzy przyjdą się z nimi spotkać – powiedział kustosz. – Później będą gabinety, czyli możliwość skorzystania za darmo z wizyty u lekarza, pomocy pielęgniarki, skorzystania z usług fryzjera albo fotografa, który zrobi zdjęcia do dowodów osobistych – dodał.

W orędziu na III Światowy Dzień Ubogich, papież Franciszek zachęca, by inicjatywy towarzyszące pomocy ubogim budziły pełną miłości uwagę, która jest „początkiem prawdziwego zatroskania o ubogich oraz poszukiwania dla nich prawdziwego dobra”. Pomoc potrzebującym nie powinna ograniczać się zatem tylko do jednego dnia w ciągu roku.

– W Dolinie Miłosierdzia prowadzimy stołówkę dla osób bezdomnych, prowadzimy też łaźnię dla tychże osób, dlatego mogą też przyjść, mogą się wykąpać, otrzymują też czystą bieliznę. To jest ogromnie ważna dla nich pomoc – powiedział ks. Andrzej Partika. – Dodatkowo dla innych potrzebujących – nie tylko bezdomnych – pomagamy np. kupić lekarstwa, mamy program dla osób starszych, które są w potrzebie. Wspieramy teraz też jedną rodzinę, która remontuje swój dom, a mieszkali w takim domu, w którym nie było nawet wody doprowadzonej. Różne są te akcje. Nasza fundacja “Ufam Tobie” pomaga jak tylko ktoś się zgłosi z jakąś konkretną potrzebą – dodał.

Archidiecezjalna Caritas wraz Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej w Częstochowie z okazji Światowego Dnia Ubogich i Święta Muzyki Kościelnej zaprasza na uroczystą Mszę św., która połączy modlitewnie oba wydarzenia. Mówi ks. Mateusz Ociepka, dyrektor OML.

– W ramach Święta Muzyki, które organizuje Ośrodek Muzyki Liturgicznej, Msza św. która będzie inauguracją tegorocznego Święta Muzyki w Światowy Dzień Ubogich. Tak pomyśleliśmy z osobami, które są odpowiedzialne za Ośrodek Muzyki Liturgicznej, żeby zaprosić do organizacji tego wydarzenia, kogoś z tego środowiska, które wspiera ubogich. Pierwsza myśl pojawiła się o naszej Caritas częstochowskiej, a taką osobą, która koordynuje różne działania na rzecz osób ubogich, bezdomnych, samotnych, cierpiących jest zastępca dyrektora Caritas, ks. Paweł Dzierzkowski, którego poprosiliśmy żeby odprawił Mszę św. w kościele św. Zygmunta o godz. 18:00 17 listopada i ta Msza św. będzie inaugurować obchody XXI Święta Muzyki – zapowiedział ks. Mateusz Ociepka. Chcemy, śpiewając wraz ze scholą liturgiczną “Domine Jesu” i ze wszystkimi ludźmi, którzy się na tę Mszę św. wybiorą i przyjdą do naszej parafii, modlić się przede wszystkim za ubogich. Modlić się można nie tylko wypowiadając słowa, nie tylko w ciszy adorując Najświętszy Sakrament, ale modlić się można też wtedy, kiedy się śpiewa i kiedy się słucha tego, co ktoś wykonuje – stwierdził kapłan.

Ks. Mateusz dzieli się swoim doświadczeniem pomocy ludziom potrzebującym, którym służył już w czasie pobytu w seminarium.

– To, co mnie ukierunkowuje na takich ludzi, to jest doświadczenie spotkania się z nimi, bo jeśli się z takim człowiekiem najpierw nie spotkasz, nie popatrzysz mu w oczy, nie zobaczysz na jakim poziomie on żyje – nie chodzi tu o poziom życia materialnego, tylko mentalnego – to nie będziesz wiedział jak mu pomóc, nie będziesz wiedział jak z nim rozmawiać – powiedział ks. Mateusz. – Dla mnie dużą pomocą było to, że gdy byłem w seminarium chodziłem z moimi braćmi do DPS-u do sióstr szarytek. Oprócz tego dużo mi dała wigilia, którą zapamiętam do końca życia, a którą odprawiałem ze swoim współbratem w kapłaństwie. To była wigilia dla osób bezdomnych. Rozpoczęliśmy ją od Mszy św. Niezwykłe były dla mnie spotkania po tej Mszy św. Często człowieka ubogiego oceniamy po tym, co zewnętrzne, po wyglądzie, po zapachu, po tym jak wygląda. Kiedy zacząłem rozmawiać z takim panem, który przypadkowo się do mnie dosiadł podczas tej wigilii, okazało się że ma skończone studia wyższe, że jest to historyk z wykształcenia i sposób w jaki on się wypowiadał to mnie onieśmielało. Onieśmielał mnie swoją inteligencją, kulturą osobistą, wiedzą, a można było do niego powiedzieć wszystkie te epitety, które są kierowane pod kątem takich osób – dzielił się doświadczeniem ks. Ociepka.

Ważnym doświadczeniem dla ks. Matusza Ociepki był wolontariat misyjny w Indonezji, w trakcie którego szczególnie doświadczył problemu ubóstwa.

– Doświadczenie spotkania z ludźmi, którzy jedzą dwa posiłki w ciągu dnia, bo nie mają co jeść, nie mają zróżnicowanej diety, a nawet gdyby chcieli, to nie mają w jaki sposób, mają dostęp do wody tylko godzinę dziennie to to są takie rzeczy, które po powrocie w naszą rzeczywistość polską, europejską, gdzie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, gdzie nieraz i tak narzekamy na nasze warunki – to bardzo otwiera serce – powiedział kapłan. – Pobudza to bardziej do modlitwy, wzbudza troskę i wrażliwość na problem, z którym spotykasz się tak bardzo osobiście – dodał.

Jak podaje Caritas częstochowska, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, abp Wacław Depo zarządził zbiórkę do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 17 listopada 2019 r. Zbiórka ta zostanie przeznaczona na działania prowadzone przez Caritas naszej archidiecezji.

KG

Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Skip to content