Częstochowa w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia minie 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.

Zostało ono zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Niestety, 63 dni walki zakończyły się kapitulacją oraz ogromnymi stratami w ludziach i stratami materialnymi dla strony polskiej. W związku z jutrzejszą rocznicą wybuchu organizowane są uroczyste obchody tego dnia. Mówi Wojciech Sowula z Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy:

– Wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej organizujemy uroczystość, którą poprzedzi Msza św. o godzinie 17.00. Następnie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbędą się uroczystości patriotyczne, podczas których złożymy wiązanki i upamiętnimy powstańców.

Msza św. będzie odprawiona w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Po niej oraz po części oficjalnej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbędą się pozostałe wydarzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie:

– O godzinie 20.00 w ramach cyklu imprez “Aleje, tu się dzieje!” zapraszamy na koncerty pieśni powstańczych, pod tytułem “Nie zakazane piosenki” w wykonaniu zespołu Makabunda i Habakuk.

Aby upamiętnić godzinę „W” oraz moment wybuchu powstania o godzinie 17.00, zostanie przeprowadzony krajowy test syren alarmowych.

AK