Radni Częstochowy przyjęli wraz z początkiem 2020 roku projekt dotyczący przeciwdziałania alkoholizmowi.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, bo tak brzmi jego pełna nazwa, ma na celu zredukowanie zjawiska picia alkoholu i nadużywania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. O szczegółach projektu mówi Adrian Staroniek, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

– Program ten opiera się przede wszystkim na diagnostyce – poprosiliśmy o informacje Straż Miejską, Policję i sklepy, w których sprzedawany jest alkohol, po to, żebyśmy mogli opisać problem spożycia alkoholu, tak, aby szeregiem działań ukierunkować sposoby jego rozwiązywania i wesprzeć mieszkańców naszego miasta w ograniczeniu tego procederu.

Jak podkreśla członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Małgorzata Długosz, program obejmuje różne sfery życia społecznego.

– Organizujemy dla młodzieży wypoczynki letnie oraz zimowe, a także wszelkiego rodzaju konkursy. Staramy się wejść we wszelkie możliwe obszary i kontynuować wszystkie te programy, które sprawdziły się na terenie Częstochowy w poprzednich latach, takie jak “Powstrzymaj pijanego kierowcę” – wyjaśnia Długosz. – Robimy wszystko, by uatrakcyjnić ten program, tzn. wyznaczamy nowe zadania, po zapoznaniu z którymi różne instytucje mogą znaleźć dla siebie jakąś niszę.

Według radnej Moniki Pohoreckiej, projekt nie budzi zastrzeżeń.

– W odczuciu moich kolegów i koleżanek program ten nie wywołuje żadnych kontrowersji. Zapoznaliśmy się z jego treścią i zgadzamy się z przyjętymi w nim założeniami oraz hipotezami, które zostały w nim zawarte i zgodnie głosowaliśmy za jego przyjęciem.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zatwierdzany jest co roku i współtworzony jest m.in. przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, placówki leczenia uzależnień, Komendę Miejską Policji, Straż Miejską, Sąd Rejonowy, placówki opiekuńczo-wychowawcze i placówki wsparcia dziennego oraz organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia i kluby abstynenckie. Program jest elementem „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Częstochowy na lata 2014-2020”, a jego koordynatorem jest Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content