Częstochowę czeka susza?

Źródło fot. gov.pl

Prawdopodobieństwo wystąpienia suszy w tym roku będzie niższe niż w poprzednim – przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sytuacja hydrologiczna w kraju znacząco się poprawiła, jednak nie oznacza to, że zagrożenie suszą całkowicie minęło.

W regionie Częstochowskim ponad 80% rzek ma umiarkowany poziom wody, ok. 15% znajduje się w strefie wód o niskim poziomie, a blisko 5% – wysokim. Dobra sytuacja regionu przedstawia się również w przypadku wskaźnika wilgotności gleby.

– Wskaźnik ten mówi nam, jaki procent gleby jest nasycony wodą. Przykładowo w ubiegłym roku w wielu miejscach kraju wynosił on poniżej 50%. Przypomnę, że wskaźnik poniżej 40% utrudnia roślinom prawidłowe rozwijanie się. W tym roku w całym kraju wilgotność gleby oscyluje w granicach 50-70%, a nawet powyżej. W przypadku południowej części woj. śląskiego wskaźnik ten wynosi 80-90%, natomiast w późnocnej 55-70%. To bardzo dobre prognozy, ponieważ taka wilgotność ułatwia prawidłowe rozrastanie się roślin – informował rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Prognozując suszę, nie można bazować jedynie na poziomie wód czy wilgotność gleby. Trzeba zwracać uwagę na inne czynniki pogodowe, takie jak temperatura, nasłonecznienie, czy też wiatr.

– Analitycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego wykonali prognozę na najbliższe kilka miesięcy. Wynika z nich, że zarówno w kwietniu, jak i w maju, temperatury i opady będą w granicach normy. Tak duże nawodnienie oraz ilość opadów, jaka była jesienią i zimą, powodują, że ryzyko suszy jest niższe, niż w latach ubiegłych – dodał Grzegorz Walijewski.

Należy pamiętać, że w naszym kraju klimat jest umiarkowany i przejściowy. Cechują zmienne stany pogody, przez co mamy do czynienia zarówno z suszą, jak i z powodziami.

BNO