Po raz czwarty „Częstochowski Everest” został zdobyty wspólnie z Fundacją Oczami Brata. Ta, co roku organizuje spotkanie pokazujące, że osoby niepełnosprawne mogą przezwyciężyć własne słabości.

Tegoroczna wędrówka miała miejsce w piątek, 31 maja. W wyprawie na Złotą Górę uczestników wspierał aktor Piotr Swend, znany z roli Maćka z serialu Klan.

– Piotr to osoba z Zespołem Downa, która od wielu lat gra w filmie Klan, a od blisko ośmiu lat także w teatrze. Jest ikoną oraz inspiracją dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ swoją osobą pokazuje, że można działać pomimo różnych niesprawności – przybliża Paweł Bilski, założyciel fundacji.

Spotkanie z aktorem rozpoczęło się o godz. 10:00 w jednej z sal Hali Sportowej Częstochowa. W czasie ponadgodzinnej rozmowy serialowy Maciek opowiadał o swojej pracy na planie oraz deskach teatru. Następnie wszyscy zgromadzeni wspólnie z aktorem zebrali się na placu przed halą, gdzie formowali szyki do ataku na górę. Wśród uczestników znalazło się szkolne koło wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie.

– Działamy razem już od dwóch lat. Jesteśmy jedną z bardziej zorganizowanych grup i prawdopodobnie jedynym kołem wolontariackim spoza Częstochowy, które współpracuje z fundacją. Nasi wolontariusze to głównie gimnazjaliści. Bierzemy udział we wszystkich działaniach proponowanych przez fundację, takich jak Częstochowski Everest, Maskarada czy zbiórki żywności – mówi Grażyna Makles, opiekun grupy wolontariackiej.

W poprzednich latach w marszu na górę kolejno uczestniczyły takie osoby jak Łukasz Krasoń – pierwszy niepełnosprawny trener rozwoju osobistego w Polsce, Angelika Chrapkiewicz-Gądek – autorka książki Zdobądź swój szczyt i Jasiek Mela – pierwszy niepełnosprawny i zarazem najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów.

BNO

Skip to content