Pomagać można na wiele sposób, zwłaszcza tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują, czyli najmłodszym.

Dlatego już po raz trzeci wystartował bieg charytatywny dla dzieci z hospicjum. Na Promenadzie im. Czesława Niemena w Częstochowie zgromadzili się ludzie dobrej woli, którzy zadeklarowali chęć udziału w inicjatywie „Wybiegaj Życie III” i tym samym mogli wspomóc i wesprzeć chorych oraz ich rodziny. O najważniejszych wartościach towarzyszących temu wydarzeniu mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Jest to bardzo ważna inicjatywa, która powoduje solidaryzowanie się z ciężko chorymi dziećmi i ich rodzinami. Jest to niezmiernie ważne, żeby szczególnie mamy i ojcowie lub inni opiekunowie, w których domach jest tak chore dziecko, wiedzieli, że nie są sami, że są z nimi inni ludzie, którzy są zdrowi, chcą swoją energię i siłę dać im w taki sposób – że tutaj pobiegnę, złożą datek. Dla tych potrzeb, które stale towarzyszą w rodzinach ciężko chorych dzieci, przeznaczymy te zebrane pieniądze i myślę, że w jakiś sposób wpłyniemy na poprawę jakości życia zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Bardzo często tylko jeden rodzic zostaje i opiekuje się ciężko chorym dzieckiem.

A jest to bardzo trudna i wymagająca życiowa rola, do wypełniania, której jest potrzebne wsparcie innych:

Od kilkunastu lat za pomocą środków z Narodowego Funduszu Zdrowia i pracowników, którzy są zatrudnieni, czyli lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów na co dzień jesteśmy w domach tych dzieci, zajmujemy się nimi, opiekując się, lecząc, ale takie ważne wydarzenia jak dziś są czynnikiem zmieniającym tę jednostajność, która towarzyszy dzieciom i ich rodzicom. Wydaje mi się, że to napawa nadzieją, a nadzieja jest bardzo ważna, żeby przetrwać w tak trudnym doświadczeniu życiowym.

W biegu mogli wziąć udział najmłodsi wspierający swoich rówieśników, którzy wystartowali jako pierwsi. O szczegółach opowiada Martyna Wiśniewska ze Studenckiego Naukowego Koła Terapeutów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, który współorganizował wydarzenie:

Startujemy na 200 metrów na dystansie dziecięcym, 1 km, 5 km oraz 10 km. Nagradzamy wszystkich uczestników klasyfikacji generalnej. Większość trasy prowadzi przez Lasek Aniołowski. Dzieci startują w przedziale wiekowym od najmłodszego do trzynastego roku życia. Natomiast też bardzo dużo dzieci startuje na dystansie jednego kilometra pod opieką rodziców. Jest to dystans prorodzinny. Dystanse 5 i 10 km są już dla osób, które chcą się bardziej zmierzyć.

Mimo dość wysokiej temperatury, liczba uczestników przewyższyła oczekiwania organizatorów. Do biegu przygotowywały się grupy znajomych, dzieci z rodzicami lub dziadkami, a z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Dziecka, dla najmłodszych zostały również przygotowane specjalne atrakcje.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content