W pierwszy weekend sierpnia na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego im. Leopolda Kwiatkowskiego w Łososinie odbyły się 11 Rajdowe Samolotowe Mistrzostwa Polski. Podczas mistrzostw rozegrano dwie konkurencje. Łącznie startowało dziewięć dwuosobowych załóg na samolotach Cessna.

W zawodach wzięli udział także reprezentanci Aeroklubu Częstochowskiego, którzy uzyskali trzecią lokatę i tym samym brązowy medal.

– Zawody rajdowe polegają na locie po trasie wyznaczonej wcześniej przez nawigatora. Otrzymujemy coś w rodzaju zagadki, na podstawie której wyznaczamy 13 punktów zwrotnych. Mamy na to kilka minut na ziemi. Po tym czasie pilot startuje, a nawigator kończy rysowanie mapy w powietrzu. Naszym zadaniem podczas lotu jest zlokalizowanie ok. 20 obiektów. Są to zdjęcia wykonane z powietrza przez route plannera, który leciał wcześniej tą trasą. Przedstawiają one bardzo różne obiekty, np. hala lub jeden krzaczek na pustkowiu. Za każdy nieznaleziony obiekt dostajemy punkty karne. Zdobywamy je również za zły czas. Ostatnią konkurencją są lądowania, za które także są naliczane punkty karne. Wygrywa ta drużyna, która uzyska ich najmniej – opowiadała Joanna Skalik, pełniąca rolę nawigatora dwuosobowej drużyny.

Para z Częstochowy, która zdobyła w mistrzostwach trzecie miejsce, tworzy załogę od 2017 roku. Od tego czasu mieli możliwość startu jedynie w jednej imprezie o międzynarodowym charakterze.

– Udało nam się zakwalifikować na pierwsze Mistrzostwa Świata w Dubnicy na Słowacji w 2018 roku. Tam dobrze nam szło, ale niestety w ostatniej konkurencji wypadliśmy poza podium. Kolejne mistrzostwa miały zostać zorganizowane w Republice Południowej Afryki w 2020 roku, ale zostały przełożone na ten rok z powodu pandemii. Niestety, ten termin również został odwołany dwa tygodnie temu ze względu na wariant Delta. Następna okazja do podniebnych wyścigów będzie możliwa dopiero w 2023 roku we Francji – tłumaczył Marcin, pilot drużyny.

Janusz Darocha ze Zbigniewem Chrząszczem z Aeroklubu Wrocławskiego zajęli szóste miejsce, załoga Krzysztof Skrętowicz, Szymon Kut siódmą lokatę, Tomasz i Małgorzata Koperscy ósme miejsce. Mistrzostwa wygrali reprezentanci Aeeoklubu Krakowskiego: Krzysztof i Kamil Wieczorkowie.

Skip to content