Częstochowska poczta na sprzedaż?

Jakiś czas temu na Facebooku jednej z częstochowskich agencji nieruchomości zamieszczona została informacja o wystawieniu na sprzedaż budynku. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie była to siedziba Poczty Polskiej w Częstochowie, mieszcząca się przy ulicy Kopernika. Charakterystyczny budynek ze szklaną wieżą zegarową może nabyć każdy, dysponujący odpowiednią kwotą. W związku ze sprzedażą gmachu pod znakiem zapytania stanęło dalsze funkcjonowanie placówki pocztowej.

Już niemalże sto lat budynek Poczty Głównej w Częstochowie stanowi element miejskiej panoramy centrum. Mieszcząc się w okolicy Placu Biegańskiego, gmach każdego dnia obsługuje setki interesantów. Ostatnia informacja, jasno wskazująca na to, że budynek zostaje wystawiony na sprzedaż, zaniepokoiła mieszkańców, a ci zwrócili się do nas z prośbą o sprawdzenie tej sprawy.

Czy częstochowska poczta boryka się problemami finansowymi? Jaka jest przyszłość siedziby Poczty Polskiej już po sprzedaży budynku? Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek, zapytana nt. kwestii sprzedaży budynku oraz przyszłości mieszczącej się w nim placówki poczty, wyjaśniła, że właścicielem nieruchomości jest francuska firma Orange, i że to ona zadecydowała o wystawieniu budynku na sprzedaż. Justyna Siwek zapewniła jednak, że na mocy odpowiednich umów, częstochowska siedziba Poczty Polskiej będzie funkcjonować nadal, niezależnie od tego, kto ostatecznie kupi budynek.

Sprawa – przynajmniej zdaniem pani rzecznik – nie powinna być powodem zmartwienia oraz zaniepokojenia mieszkańców. Nie znamy warunków umowy jaką podpisała Poczta Polska oraz firma Orange oraz na jakich warunkach francuski gigant telekomunikacyjny sprzeda posiadany przez siebie budynek. Pojawiło się wiele głosów, że stary gmach poczty może zostać przebudowany na galerię handlową. Urzędnicy jednak zapewniają, że siedziba częstochowskiej poczty zlokalizowana w budynku przy ulicy Kopernika, będzie funkcjonowała nadal – niezależnie od tego, kto zostanie nowym właścicielem budynku.

Skip to content