Okres wakacyjny dobiegł końca i na szczęście wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół nie wróciło nauczanie zdalne. Jak się jednak okazało, okres nauczania zdalnego zatarł u wielu częstochowskich uczniów nawyk chodzenia do szkoły. Komenda Miejska Policji w Częstochowie, zaniepokojona wzrostem wagarowiczów na terenie miasta, rozpoczęła akcję „Stop Wagarom”.

Jak wyjaśnia mł. asp. Kamil Sowiński z biura prasowego częstochowskiej Policji, akcja „Stop Wagarom” składa się z trzech filarów, z których najważniejszym są wzmożone patrole:

W trakcie działań patrole łączone Straży Miejskiej i Policji dokonują sprawdzenia centrów handlowych, centrum miasta, Alei i głównych ciągów komunikacyjnych czy na terenie Częstochowy młodzież, która powinna znajdować się w szkole, nie spędza tego czasu na wagarach. Podczas działań w dn. 8 października, mundurowi wylegitymowali 53 osoby, ujawniając 34 wagarowiczów.

Fot. Policja Częstochowa

Oprócz sprawdzania czy napotkana młodzież powinna być w szkole, mundurowi prowadzą także zajęcia profilaktyczne w szkołach oraz monitorują zgłoszenia obywateli o potencjalnych wagarowiczach:

Specjaliści Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie wspólnie z częstochowskim Wydziałem Edukacji, prowadzą zajęcia profilaktyczne w szkołach, dotyczące zapobiegania przestępczości oraz odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle obowiązujących przepisów. Ostatnim filarem są działania związane ze zgłoszeniami od społeczeństwa. Głównym narzędziem, które tutaj wykorzystujemy jest Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa.

W przypadku wykrycia długotrwałych wagarów, policjanci będą prosili Sąd Rodzinny i Nieletnich, by ten zastosował środki wychowawcze wobec najaktywniejszych wagarowiczów. Policja podkreśla, że tego typu działania mają na celu podniesienie bezpieczeństwa młodzieży.

Fot. Policja Częstochowa
Skip to content