Częstochowska Policja ostrzega przed metodą „na koło”

Funkcjonariusze Policji odnotowali w ostatnim czasie nową metodę okradania, której ofiarami padają osoby, które zaparkowały swoje samochody w okolicy bankomatów lub centrów handlowych.

Szczegóły metody „na koło” omawia podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej Policji:

Złodzieje działają zazwyczaj przy centrach handlowych, sklepach, bankomatach. Najpierw obserwują jakie samochody wjeżdżają na parking i kto z nich wysiada. Później podchodzą do wytypowanego pojazdu i przecinają oponę lub podstawiają specjalny kolec. Od tej pory nie spuszczają już jego właściciela z oczu. Kierowca najczęściej dopiero po przejechaniu krótkiego odcinka drogi orientuje się, że „złapał gumę”. Gdy zatrzymuje się, by wymienić oponę lub zadzwonić po pomoc, złodzieje podbiegają i kradną wartościowe przedmioty znajdujące się w samochodzie.

Fot. Policja

Oficer prasowa częstochowskiej Policji przypomina też o rzeczach oczywistych, które często umykają naszej uwadze:

Jeśli zdecydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką. Apelujemy o ostrożność. Bądźmy podejrzliwi zwłaszcza wtedy, gdy do usterki dojdzie po skorzystaniu z bankomatu czy opuszczeniu centrum handlowego. Jeśli zamierzamy opuścić samochód, wyłączmy silnik i zamknijmy pojazd.

W ramach akcji ostrzegania przed metodą „na koło”, częstochowscy dzielnicowi rozwieszają plakaty informacyjne na terenie miasta, zachęcając mieszkańców do czujności.

Fot. Policja
Skip to content