Częstochowska szkoła Straży Pożarnej podsumowała miniony rok

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie podsumowała rok 2021 w statystykach. Kadeci oprócz zajęć teoretycznych i ćwiczeń na szkolnym poligonie mieli też wiele okazji do zdobycia praktycznego doświadczenia w ramach działalności szkolnej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Statystyki wyjazdów i interwencji, jakie jednostka odnotowała w minionym roku, omówił bryg. Dariusz Andryszkiewicz:

W 2021 roku strażacy ze szkolnej jednostki ratowniczo-gaśniczej wyjeżdżali do działań ratowniczych łącznie 1207 razy. To jest blisko 500 wyjazdów mnie w stosunku do roku 2020 z czego się bardzo cieszymy, bo jednak każdy wyjazd dotyczy jakiegoś ludzkiego nieszczęścia i oby tych wyjazdów było jak najmniej. Część tych wyjazdów to wyjazdy do pożarów. Ich liczba to 240. 834 wyjazdy, to miejscowe zagrożenia, a 133 – alarmy fałszywe.

Jednocześnie rzecznik prasowy komendanta Centralnej Szkoły PSP zwrócił uwagę na to, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się fałszywe alarmy, przez które strażacy są związani, choć być może gdzieś indziej byliby na prawdę potrzebni:

Pragnę zaapelować przy okazji tych statystyk, aby alarmów fałszywych pojawiało się jak najmniej, a najlepiej w ogóle. Zastępy zadysponowane do tych alarmów fałszywych mogą być w tym czasie potrzebni gdzieś indziej. Jak wiemy, jednostek pożarniczych w Częstochowie nie mamy tak dużo jak zdarzeń, do których musimy często wyjeżdżać a czas dojazdu to często walka o życie, zdrowie i mienie.

Bezpodstawne wezwanie może zostać ukarane grzywną do 1500 zł. Jeżeli strażacy np. wyważą drzwi w miejscu fałszywie zgłoszonego pożaru, kara może wzrosnąć o dodatkowy 1000 zł, a żartowniś oprócz kary finansowej musi się liczyć z wyrokiem pozbawienia wolności do 8 lat.

Dołączamy do apelu bryg. Dariusza Andryszkiewicza o to, aby unikać fałszywych i niepotrzebnych wezwań, a naszym strażakom życzymy spokojnej służby i jak najmniej wyjazdów.

Skip to content