Z początkiem września, po ponad rocznej przerwie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie rozpoczęła realizację kwalifikacji wojskowej. W tym roku wezwanie na komisję WKU otrzymali młodzi mężczyźni z pięciu roczników.

Kwalifikacja realizowana jest w oparciu o rozporządzenia ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z 23 listopada 2009 oraz 7 stycznia 2021 roku. Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie, ppłk Mariusz Błaszczyk omawia kulisy tegorocznej kwalifikacji oraz informuje, które roczniki zostały wezwane do stawienia się przed komisją:

W ubiegłym roku kwalifikacje odbyły się w sezonie wiosennym, natomiast w sezonie jesiennym nie odbyły się ze względu na sytuację epidemiologiczną. W tym roku mieliśmy sytuację odwrotną. W terminie wiosennym nie odbyła się kwalifikacja natomiast te wszystkie osoby, które nie były kwalifikowane, teraz podlegają kwalifikacji wojskowej. Tegoroczne kwalifikacje rozpoczęły się 1 września w Urzędzie Miasta Częstochowy i 6 września w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Rocznikiem podstawowym jest rocznik 2002, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 rok życia. Oczywiście kwalifikacji podlegają również mężczyźni z roczników 1997-2001, którzy nie stawali wcześniej do kwalifikacji wojskowej. Osoby urodzone w latach 2000-2001, które w ubiegłych latach przystąpiły do kwalifikacji wojskowej i otrzymały orzeczenie kat. B oraz kobiety urodzone w latach 1997-2002 w sytuacji, kiedy ich profesje zawodowe mogą być przydatne w wojsku, również do tej kwalifikacji przystępują.

W przypadku kobiet, tradycyjnie profesje podlegające kwalifikacji wojskowej związane są z wykształceniem medycznym. Niebawem do kwalifikacji przystąpią pozostałe 3 powiaty, znajdujące się w obszarze administracyjnym częstochowskiej WKU:

Kolejne kwalifikacje (oprócz wymienionych) będą miały miejsce w Starostwie Powiatowym w Lublińcu w dn. 20.09-29.10, w Starostwie Powiatowym w Kłobucku w dn. 28.09-19.10 i w Starostwie Powiatowym w Myszkowie w dn. 2-19 listopada. W tym roku ilość osób podlegających wezwaniu do kwalifikacji wojskowej w administrowanym przez WKU w Częstochowie terenie to jest 2461 osób. Plus ewentualni ochotnicy, kobiety i mężczyźni w wielu od 18 do 24 roku życia.

Fot. WKU Częstochowa

W przypadku ochotniczek wykształcenie medyczne nie jest koniecznym warunkiem. Kobiety mogą pełnić służbę w jednostkach finansowych, gospodarczych, logistycznych, administracyjnych, informatycznych, medialnych, chemicznych i szeregu innych.

W województwie mamy 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy, mamy jednostki zajmujące się obroną przed bronią masowego rażenia czyli 5. Pułk Chemiczny w Tarnowskich Górach. No i jednostka wojskowa komandosów w Lublińcu, to jest specyficzny rodzaj służby, więc tam różne kwalifikacje kobiet są potrzebne. Ale to wynika z zapotrzebowania jednostki, czy w danym momencie jest etat wolny. No i oczywiście mamy Wojska Obrony Terytorialnej, czyli 13. Brygadę Śląską WOT, która w pełnym wymiarze kwalifikuje kobiety bez względu na posiadane kwalifikacje, jeśli jest tylko wolny etat.

Rekrutacja odbywa się poprzez zgłoszenie się na komisję wojskową, gdzie ochotniczka zgłasza chęć podjęcia służby a następnie, gdy pojawi się wolny wakat w danej specjalności, lokalna Wojskowa Komenda Uzupełnień dokonuje przydziału.

Ppłk. Mariusz Błaszczyk zachęca do nieunikania kwalifikacji. Wyjaśnia także, jak do kwalifikacji mogą przystąpić osoby, które np. z powodu pobytu za granicą przegapiły kwalifikację swojego rocznika:

Przede wszystkim zachęcam do stawiennictwa na kwalifikacje wojskowe, ponieważ jest to obowiązek wynikający z „Ustawy o powszechnym obowiązku obrony” i niestawienie się na kwalifikację niesie ze sobą nałożenie grzywny czy nawet doprowadzenie do komisji. Oczywiście chcielibyśmy w ogóle nie używać tych narzędzi prawnych. Stawiennictwo do tej pory było ponad 90%. Osoby, które nie pojawiały się posiadały usprawiedliwienie czasowego pobytu poza miejscem zamieszkania, czy to za granicą czy z innych przyczyn, np. zdrowotnych. Natomiast po ustaniu tych przyczyn czyli po powrocie do kraju czy po wyzdrowieniu, można stawić się przed komisją zgłaszając się do wojskowego komendanta uzupełnień, celem przeprowadzenia tej kwalifikacji. Można to zrobić nawet po terminach zakończenia kwalifikacji, które odbywają się w powiatach i Urzędzie Miasta.

Procedury kwalifikacyjne od roku 2009 pozostały bez zmian. Powiatowi urzędnicy identyfikują tożsamość osób podlegających obowiązkowi stawienia się na kwalifikacji, komisja lekarska sprawdza zdolność do służby wojskowej, a przedstawiciele wojskowego komendanta uzupełnień zajmują się wstępnym przeznaczeniem wezwanych osób do poszczególnych form służby wojskowej, tworzeniem ewidencji oraz wydawaniem wojskowego dokumentu tożsamości, czyli książeczki wojskowej. Na końcu następuje przydział do jednostki lub przeniesienie do rezerwy, w zależności od preferencji kandydata.

Kalendarium kwalifikacji | Źródło: WKU Częstochowa
Skip to content