Częstochowski „Kmicic” wreszcie sprzedany!

W środę, 15 marca, została przeprowadzona pierwsza i co ważniejsze skuteczna licytacja Browaru „Kmicic”. Przetarg zakończył się finałem, w ramach którego udało się sprzedać całość kompleksu za ponad 7,5 miliona złotych. Obecny właściciel zabytku, łódzka firma LCC S. A. nie składa jednak broni i podjęła prawne środki, mające na celu unieważnić licytację. Zdaniem urzędników ogłoszenie nowego właściciela to jednak tylko kwestia czasu.

Nieruchomość znajdująca się w użytkowaniu wieczystym przez firmę LCC S. A. została zlicytowana za długi. Na sprzedaż wystawiono całość kompleksu, wliczając w to słodownię oraz maszynownie. Cena wywoławcza na licytacji wynosiła 2,5 miliona złotych, ostatecznie browar sprzedano za ponad 7,5 miliona. Jak informuje Michał Kasprzak z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, tak wysoka cena sprzedaży jest efektem sporego zainteresowania kompleksem, którego nie spodziewali się nawet urzędnicy: – Przede wszystkim największym zaskoczeniem był dla nas poziom zainteresowania samą licytacją. Jeszcze we wtorek, 14 marca, było tylko trzech licytujących, a już w środę 15 marca, zobaczyliśmy, że popołudniu wpłynęły kolejne trzy wadia. Tym sposobem oferentów było aż sześciu. Drugim zaskoczeniem była aktywność licytatorów, ponieważ zwykle jest tak, że pierwszy termin licytacji traktuje się raczej poglądowo, nie jest się zbyt aktywnym, po to by na kolejnej licytacji cena wywoławcza była niższa. Tym razem tak nie było, i kompleks „Kmicic” sprzedano o ponad pięć milionów złotych więcej, niż cena wywoławcza. Nie jest to jednak ostateczny koniec kwestii browaru, z uwagi na to, że spółka LCC S. A. złożyła odpowiedni wniosek, który może poskutkować nawet anulowaniem licytacji.

Pracownicy Izby Skarbowej zaznaczają, że nie można jeszcze oficjalnie ogłosić zwycięzcy przetargu, bowiem obecny właściciel nadal ma prawne możliwości do zablokowania, a nawet unieważnienia całości licytacji. Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez odpowiednie instytucje.

Swojego zadowolenia z potencjalnej finalizacji licytacji nie ukrywają także miejscy urzędnicy. Magistrat od dłuższego czasu zachęcał potencjalnych inwestorów do zakupu działki wraz z kompleksem starego browaru.

Z informacji udostępnionych przez urząd, wiemy, że najwyższą kwotę w licytacji zaoferował śląski deweloper, co może sugerować, że w miejscu starego browaru powstanie najprawdopodobniej osiedle mieszkaniowe lub hotel. Osoby martwiące się o wyburzenie kompleksu mogą być spokojne. Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, przypomina, że obiekt jest wpisany na listę zabytków. To znaczy, że nowy właściciel najpewniej odrestauruje zrujnowany browar: – Zabudowa browaru jest wpisana do rejestru zabytków, to znaczy wszelkie działania związane z remontem, przebudową, dobudową, wyburzeniem etc. wymaga konsultacji i zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto, jeśli taki inwestor chciałby wyburzyć całość browaru musiałby uzyskać zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co dzieje się bardzo rzadko. Wszelkie obowiązki, jakie zostały nałożone na poprzedniego właściciela przejdą na nowego, tj. konieczność renowacji części budynków. Oczywiście nowy właściciel będzie miał czas na przygotowanie się do tego zadania, wszelkie szczegóły będzie ustalał z konserwatorem.

Zdaniem urzędników z Izby Skarbowej sprzedaż „Kmicica” w pierwszym terminie nie byłaby możliwa bez nagłośnienia sprawy ze strony mediów, m.in. Radia Fiat. Co na temat restauracji „Kmicica” sądzą częstochowianie? Większość z nich chciałaby widzieć Stary Browar odbudowanym. Wszystko wskazuje na to, że pełna zawirowań opowieść o częstochowskim browarze „Kmicic” zbliża się do zadowalającego końca. Fakty są takie, że miasto sprzedało zalegający zabytek, nowy właściciel zainwestuje w nieco zapomniane Stare Miasto, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się odrestaurowaną zabudową „Kmicica”. Kto wie, być może częstochowski browar podzieli los łódzkiej manufaktury.

Skip to content