fot. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

W odróżnieniu od większości instytucji kultury teatry nie zostały jeszcze otwarte, co jednak nie przeszkadza ludziom w nich pracującym w prowadzeniu działalności. I tak w Częstochowie, w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego, Teatr im. Adama Mickiewicza postanowił zaprezentować widzom spektakl “Wesołe miasteczko – Agnieszka Osiecka – piosenki ostatnie” w formie online.

Transmisja spektaklu odbędzie się 21 maja o godz. 18.00. Sekretarz literacki teatru, Ewa Oleś, przybliża jego genezę.

– Oprócz działań Facebookowych, zapewniających nam na co dzień kontakt z widzami, zaproponowaliśmy także transmisję spektaklu online, pt. “Wesołe miasteczko – Agnieszka Osiecka – piosenki ostatnie” w reżyserii Adrea Hübnera-Ochodlo. Premiera miała miejsce 3 lata temu, zarówno w naszym teatrze, jak i w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, z którym zresztą Osiecka była bardzo związana. Jest to spektakl niezwykły, podczas którego prezentowane są piosenki, o których nawet ja, jako wielbicielka Osieckiej, nie miałam pojęcia.

Ewa Oleś wyjaśnia również, dlaczego spektakl jest tak szczególny.

Moim zdaniem ten spektakl jest niesamowity. Jest w nim dużo energii, mądrości, ponadto jest porywający, a to za sprawą świetnych muzyków, takich jak Ewa Kornecka i Jerzy Satanowski oraz aranżacji, za które odpowiada Adam Żuchowski.

Dyrektor teatru, Robert Dorosławski, mówi z kolei o tym, czego jeszcze widzowie mogą się spodziewać w najbliższym czasie.

– Chcielibyśmy w czerwcu, w czasie tzw. czerwcowych czwartków, przypominać Państwu inne nasze tytuły, które, choć być może nie są teatrem telewizji, są nagrane przyzwoicie. Chodzi o tytuły, takie jak “Sprzedawcy gumek” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego, “Efekt” w reżyserii Adama Sajnuka oraz, w formie słuchowiska czy “W starych dekoracjach” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z fantastyczną rolą Henryka Talara.

W rolach głównych wystąpią znani częstochowscy artyści – Marta Honzatko, Waldemar Cudzik i Adam Hutyra, a gościnnie także Marcin Januszkiewicz. Piosenki, które będzie można usłyszeć podczas spektaklu, to „Do dna”, „Darcie pierza”, „Wilki”, „Apetyt na śmierć” i “Nie żałuję”. Przedstawienie będzie można oglądać do 22 maja do godz. 18.00, czyli przez 24 godziny na kanale YouTube Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

MSI