Częstochowski tydzień bezpieczeństwa na drogach – podsumowanie

Częstochowscy policjanci przez cały tydzień prowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na te rejony, w których ruch niechronionych uczestników ruchu drogowego jest największy.

Ujawniono łącznie 714 wykroczeń, z czego 390 zakończono mandatami. „Rekordzista” otrzymał mandat w wysokości 5 tys. złotych za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i spowodowanie kolizji drogowej.

– Policjanci ujawnili łącznie ponad 300 wykroczeń popełnionych przez kierowców względem pieszych, polegających m.in. na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzaniu na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, czy przekraczaniu prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Mundurowi ukarali również mandatami ponad 100 pieszych i rowerzystów. Prawie 80 z nich przechodziło lub przejeżdżało przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, a 17 – na czerwonym świetle. Ośmiu zostało ukaranych mandatami w wysokości 300 zł za korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię – podsumowała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W ubiegłym tygodniu na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 93 kolizji i czterech wypadków drogowych, w których rannych zostało pięć osób.

– W analogicznym okresie 2021 roku tych zdarzeń było o 13 mniej. Niestety, w dalszym ciągu nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. W ubiegłym tygodniu policjanci z drogówki zatrzymali aż siedmiu pijanych kierujących. Apelujemy do kierowców i pieszych o ostrożność oraz stosowanie się do obowiązujących przepisów drogowych – dodała podkomisarz.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od stycznia bieżącego roku, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub znajdującemu na przejściu, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych. Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych. 1000 zł można natomiast stracić za wyprzedzanie innego pojazdu na zakazie.

BNO

Skip to content