W Auli Wydziału Zarządzenia Politechniki Częstochowskiej odbyła się kolejna inauguracja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, wydarzenia, które zrodziło się od 2009 roku z inicjatywy władz rektorskich Politechniki.

Dla prawie 600 uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu częstochowskiego, powiatu myszkowskiego, zawierciańskiego, kłobuckiego przygotowano serię wykładów i zajęć laboratoryjnych. Więcej o tym mówi dr inż. Kamila Sobczak, Kierownik Działu Promocji Politechniki Częstochowskiej:

– Uczniowie będą mogli wziąć udział w różnych zajęciach laboratoryjnych i warsztatach z zakresu inżynierii materiałów, inżynierii środowiska, budownictwa lub też robotyki. Do wyboru jest ponad 20 zajęć, w naszym programie znajduje się także 6 wykładów. Pierwsze wykłady, przedstawione w trakcie inauguracji przybliżą zagadnienie owadów w technice oraz problem mikroplastiku. Kolejne z nich opowiedzą o sztucznej inteligencji w technice, a także o inżynierii materiałowej

– Politechnika Częstochowska zaprasza do współpracy różne szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe – mówi rektor Politechniki Częstochowskiej, prof. Norbert Sczygiol:

– Mamy program szkół partnerskich, po pandemii na nowo podpisujemy umowy oraz zawieramy je z całkiem nowymi placówkami. Oferujemy zajęcia przeprowadzane w szkołach, byliśmy już w Piotrkowie Trybunalskim. Chcemy pokazać uczniom, że jesteśmy dobrym miejscem do studiowania. Dużym postrachem uczniów okazuje się być matematyka, ale niepotrzebnie. Matematyka której uczymy jest przystępna dla wszystkich.

Jednym z pierwszych wykładów, który odbył się dziś na inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, był wykład o mikroplastiku. Więcej o tym mówi dr hab. inż. Ewa Wiśniowska, nauczyciel akademicki Wydziału Infrastruktury i Środowiska:

– Na tym wykładzie opowiem o zagrożeniu, jakie niesie z sobą mikroplastik, czy można wyeliminować go ze środowiska oraz co możemy zrobić, aby nasze otoczenie było czystsze. Temat jest ważny i ciekawy, ponieważ mikroplastik jest obecny praktycznie wszędzie – w wodzie butelkowanej, w wodociągach, powietrzu, a nawet w płucach. To problem znajdujący się teraz na czasie.

Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo młodzież będzie mogła zdobyć atrakcyjne nagrody – m.in., tablet i hulajnogę. Losowanie nagród odbędzie się po zakończeniu ostatniego wykładu. Warunkiem ich otrzymania jest posiadanie uczniowskiego indeksu ze wszystkimi wpisami.

Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy - Politechnika Częstochowska 2023

Skip to content