Częstochowski uniwersytet w maju?

To już pewne – Częstochowa będzie miała uniwersytet. W piątek 16 lutego w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksandrem Bobko, a także rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anną Wypych-Gawrońską, prorektor ds. Rozwoju prof. Zygmuntem Bąkiem, posłem Szymonem Giżyńskim, senatorem Arturem Warzochą i zastępcą dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego Elżbietą Paziewską.

Posiadanie uniwersytetu jest pewnym znakiem rozwoju miasta, miejscem miasta na mapie Polski, świata. Mamy nadzieję, że zmiana nazwy spowoduje, że więcej młodych ludzi zastanowi się nad tym, czy nie warto pozostać w Częstochowie i studiować na uniwersytecie – mówi rektor AJD.

Prof. Bobko poinformował zebranych o uruchomieniu procedury konsultacji międzyresortowych w tej sprawie. Zgodnie z przepisami zakończą się one wydaniem rozporządzenia przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – ma to potrwać około 2 miesiące.

Przypomnijmy, 29 stycznia 2018 roku decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Instytut Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie uzyskał uprawnienie do nadawania stopnia doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne. To szóste w Akademii im. Jana Długosza uprawnienie otworzyło drogę do przekształcenia uczelni w uniwersytet.

Pełna nazwa AJD po zmianie to: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

PK