fot. Radio Fiat

W związku z trzecim etapem znoszenia obostrzeń coraz więcej instytucji wraca do normalnego funkcjonowania. Obejmuje to także instytucje kultury, które w Częstochowie ruszają stopniowo wznawiają działalność.

W poniedziałek 18 maja na nowo została otwarta Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego. Wznowienie działalności przebiegać będzie etapowo. W pierwszym otwarte zostaną m.in. wypożyczalnia główna, al. Najświętszej Maryi Panny 22, oddział dla dzieci i młodzieży, al. Kościuszki 4, filia nr 7, al. Pokoju 15/17, filia nr 8 i ul. Księżycowa 2, filia nr 9. Wszystkie placówki będą miały inne godziny otwarcia. O funkcjonowaniu biblioteki oraz środkach ostrożności, jakich muszą przestrzegać czytelnicy na jej terenie, mówi dyrektor Beata Grzanka.

Biblioteka, podobnie jak inne tego typu instytucje, musi przestrzegać reżimu sanitarnego, w związku z czym na naszej stronie zamieściliśmy specjalny komunikat, zawierający podstawowe informacje obowiązujące czytelników, w tym posiadanie maseczek i przyłbic ochronnych lub rękawiczek na jej terenie – podkreśla Grzanka. – Bibliotekarze również są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, z kolei dla czytelników mamy również płyn do dezynfekcji rąk. Wypożyczanie książek na miejscu przez najbliższe kilka tygodni możliwe będzie jedynie za pośrednictwem bibliotekarza, który będzie podawał je czytelnikowi zza lady, choć oczywiście istnieje również możliwość zamówienia ich przez internet.

19 maja z kolei część obiektów otworzy Muzeum Częstochowskie. O tym, co zostanie otwarte na początku, mówi dyrektor Katarzyna Ozimek.

– Od jutra zaczynamy “odwieszać” swoją działalność. Na początek dostępne będą wystawy w Ratuszu i Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47. Prezentujemy tam wystawy czasowe, które albo mogły być oglądane przez publiczność jedynie przez krótki okres czasu z powodu epidemii, albo w ogóle nie były przez nią oglądane, nie licząc internetowego wernisażu. Wystawy będzie można zwiedzać w godz. 12.00 – 17.00 przy przestrzeganiu specjalnych obostrzeń. Wszystkie te informacje znajdują się na naszej stronie internetowej – dodaje Ozimek.

Od 25 maja dostępna w zakresie działalności wystawienniczej będzie natomiast Miejska Galeria Sztuki. O tym, co będziemy mogli zobaczyć po jej otwarciu, mówi dyrektor Anna Paleczek-Szumlas.

– Będziemy mogli zobaczyć wystawę, do której wernisażu nie doszło z powodu ogłoszenia pandemii, a która przygotuje nas do wejścia na salę wystawową, tj. “Cztery Pory Uczuć” Izabelli Sowier-Kasprzyk. Na samej sali wystawowej prof. Grzegorz Bednarski zaprezentuje wystawę, pt. “Dzień dobry, panie Gaugin”, z kolei zaraz przy wejściu będziemy mogli obejrzeć wystawę poplenerową “Drzewa – milczące piękno”.

Miejska Galeria Sztuki będzie się mogła pochwalić również nowym wnętrzem, które zostało wyremontowane w czasie zawieszenia działalności. Wystawy, które musiały zostać przerwane w wyniku pandemii, będzie można oglądać do 12 lipca.

MSI