Wybór szkoły ponadpodstawowej to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. To właśnie odpowiednio dobrany profil w liceum otwiera drogę na wymarzone uczelnie. Już w piątek 21. kwietnia, swoje drzwi na młodzież otworzy V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Większość częstochowskich placówek swoją działalność rozpoczęła w XX wieku. Wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego, Aneta Salachna przybliża historię instytucji:
Nasza szkołą to placówka z tradycjami. Jest obecna na mapie Częstochowy od 1949 roku. W przyszłym roku szkolnym przyjmiemy w nasze progi kolejną grupę uczniów, która chce kontynuować swoją edukację w V LO.

Każdą szkołę ponadpodstawową charakteryzuje – coś wyjątkowego. Mimo wielu podobieństw, w różnych liceach panuje zupełnie odmienna atmosfera. O tym, co najlepiej charakteryzuje Liceum Mickiewicza mówi Edyta Pietrzkowska, opiekunka biblioteki szkolnej i koordynatorka dnia otwartego:
Jest to szkoła przyjazna uczniom i rodzicom. Nauczyciele podchodzą do młodzieży indywidualnie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uczniowie mogą realizować tu swoje pasje, ponieważ w szkole działają liczne kółka zainteresowań i odbywa się wiele zajęć dodatkowych.

Samorząd uczniowski jest aktywnie zaangażowany w organizację dni otwartych. Reprezentantki sztabu przypominają, co działo się podczas wydarzeń w latach ubiegłych oraz co SU planuje na nadchodzący piątek:
-Wystawiane były stoiska oraz kółek artystycznych, m.in. szkolnego kabaretu. Na sali gimnastycznej prezentowano poszczególne profile. Można było zwiedzić szkołę, np. historyczną salę PRL czy salę kinową do lekcji filmoznawstwa. Tradycyjnie, podczas dni otwartych występowała szkolna grupa artystyczna.
– W tym roku, uczniowie klas ósmych będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną. Na korytarzach wystawione będą ciekawe stoiska. Odbędzie się także występ grupy Mick-Art.

Informacje dostępne w sieci nigdy nie zaprezentują kandydatom pełnego obrazu szkoły. Wybieranie kolejnej placówki edukacyjnej w oparciu jedynie o treści medialne, może mieć przykre konsekwencje, np. w postaci rozczarowania. Na pytanie, czy należy się w tym zakresie zaktywizować odpowiada, Edyta Pietrzkowska:
– Jak najbardziej. Uważam, że każdy przyszły licealista, który chce rozpocząć naukę w naszej lub innej placówce, powinien przyjść do szkoły i zobaczyć ją od środka, zaznać atmosfery i porozmawiać ze społecznością. Tylko to oddaje prawdziwy charakter szkoły. Nie dowiemy się tego z Internetu czy mediów. Trzeba wejść, zobaczyć i poczuć.

Wszystkich ósmoklasistów, na których czeka wybór szkoły ponadpodstawowej, serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu V LO oraz pozostałych, częstochowskich placówek.

A.O

Skip to content