W czwartek na Placu Biegańskiego odbyły się uroczystości wręczenia aktów nominacyjnych na wyższe stopnie służbowe w związku ze Świętem Policji w Częstochowie. Stróże prawa otrzymali je z rąk insp. Piotra Kuci, mł. insp. Dariusza Atłasika i mł. insp. Dariusza Kondasa. Obecni byli także pracownicy cywilni, którzy każdego dnia wspierają trudną policyjną służbę. Nie zabrakło też przedstawicieli innych formacji mundurowych.

Wyższe stopnie otrzymało łącznie 248 funkcjonariuszy z częstochowskiej komendy i 31 z pododdziału prewencji. Uroczystość rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości podinsp. Tomasza Srokę, a następnie podniesiono flagę państwową i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. W trakcie uroczystości wręczone zostały akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik podziękował za poświęcenie w służbie i rzetelne wykonywanie niełatwych obowiązków służbowych. Skierował także życzenia do pracowników cywilnych, emerytów policyjnych, rodzin policjantów, parlamentarzystów, samorządowców, prokuratorów i sędziów oraz wielu innych osób, które wspierają policjantów na co dzień. Insp. Piotr Kucia podziękował funkcjonariuszom, pracownikom Policji oraz ich rodzinom za codzienną służbę, życząc jednocześnie dalszych sukcesów w służbie oraz powodzenia w życiu osobistym.

Częstochowscy policjanci punktualnie o 9.00 złożyli też kwiaty na grobie st. post. Tomasza Trejty, który 21.11.2013 roku zginął w wypadku samochodowym podczas służby prowadząc radiowóz oraz st. asp. Adama Pichity z Komisariatu III Policji w Częstochowie, który zmarł 2 grudnia 2017 roku. Kwiaty złożone zostały również na grobie i pod pomnikiem upamiętniającym starszego posterunkowego Policji Państwowej Władysława Krzyżanowskiego. Funkcjonariusz ten został postrzelony w 1935 roku w trakcie pościgu za przestępcami.

W przyszłym roku Policja będzie obchodziła setny jubileusz swojego powstania. Funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej byli jednymi z pierwszych, którzy stawili zacięty opór sowieckiemu wrogowi w roku 1939. Około 6 tys. polskich policjantów poniosło męczeńską śmierć w Związku Sowieckim w roku 1940. Współczesna Policja przy różnych uroczystościach często odnosi się do swoich przedwojennych poprzedników. 

Polska Policja to największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jej święto obchodzone jest co roku 24 lipca od roku 1995, kiedy dokonano nowelizacji ustawy o Policji. Święto nawiązuje bezpośrednio do daty 24 lipca 1919 roku, kiedy zaczął obowiązywać dekret o przedwojennej Policji Państwowej.

PNP

fot: Policja Częstochowa:

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content