Utrudnienia spowodowane remontami, a co się z tym wiąże ogromne korki na ulicach Częstochowy, nie są nowością. Jeśli mogłoby się wydawać, że częstochowianie już zdążyli się przyzwyczaić do tych przeszkód to dodatkowym elementem, który często blokuje nawet najmniejsze ulice miasta, są śmieciarki o poranku. Czy wywóz śmieci podczas pierwszego w ciągu dnia szczytu komunikacyjnego jest konieczny?

Zapytaliśmy o to naczelnika Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie – Łukasza Kota:

Godziny pracy śmieciarek wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze mamy na mieście 70 tys. pojemników musimy je obsłużyć, a jest to ogromna skala, tym bardziej każdy wie, ile produkuje śmieci w domu. I jak już się chcemy ich pozbyć, to mieszkańcy sobie życzą, aby szybko zniknęły sprzed posesji. Drugą rzeczą jest regulamin utrzymania miasta w czystości, który zakłada, że odpady możemy odbierać między godziną 6.00 rano, a 18.00. A trzecią rzeczą jest również godzina pracy składowiska instalacji komunalnej, do której te odpady dowozimy. W związku z tym, że nie chcemy ponosić ogromnych kosztów, aby trzymać dwa razy więcej samochodów i je opłacać, staramy się tę pracę dzielić.

Poruszanie się po ulicach Częstochowy to aktualnie duże wyzwanie, a w miejscach takich jak np. Nowowiejskiego, czy Dąbrowskiego jest jeszcze większym, jeżeli na swojej drodze spotkamy samochód zbierający odpady. Jak zapewnia naczelnik Kot, w najbardziej newralgicznych miejscach wywóz śmieci odbywa się w okolicach godziny 6:00:

Na tych ulicach, przez które gdzie są puszczone objazdy, czyli Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Wolności czy Śródmieście jeździmy tak, aby odpady odbierać koło 6:00 rano, natomiast później obsługujemy inne ulice. Staramy się też tak z wykonawcą reagować na bieżąco kiedy widzimy jakieś samochody, powodują utrudnienie ruchu, to staramy się modelować trasówki. Natomiast musimy mieć na uwadze finanse, kiedy wykonawca zatrudni więcej pracowników i miał więcej samochodów, to będzie chciał od nas więcej pieniędzy. Więc musimy tu mieć jakiś kompromis między tym co byśmy chcieli a tym, za co możemy zapłacić.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie, ulica św. Rocha, czyli jedna z głównych ulic dojazdowych do miasta nie jest miejscem newralgicznym. Tam w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, a dokładniej tuż po godzinie 8:00 w momencie napotkania śmieciarki ruch jest sparaliżowany. Sprawę zatorów powodowanych przez wywóz śmieci będziemy obserwować.

Skip to content