Historie częstochowskich kościołów przeplatane sakralną muzyką? Takie niecodzienne połączenie zaproponował we wtorek 22 czerwca Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą dyrygenta Janusza Siadlaka.

Wszyscy zainteresowani mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie z cyklu „Muzyka w świątyniach”, zorganizowanym w sanktuarium św. Antoniego z Padwy.

– Jest to początek czwartej edycji koncertów, tym razem gramy w przepięknej świątyni św. Antoniego. W tym cyklu nasz chór jeszcze tu nie śpiewał. Odnajdziemy tu piękne wnętrze i fascynującą historię kościoła, a także śpiewy i muzykę Juliusza Łuciuka oraz Andrzeja Koszewskiego, a więc wspaniałych, XX-wiecznych kompozytorów, piszących piękną muzykę sakralną – mówił Janusz Siadlak, dyrygent i dyrektor Chóru Collegium Cantorum Filharmonii Częstochowskiej.

Dużą dawkę historycznej wiedzy na temat dzielnicy Ostatni Grosz, a także o położonym na jej terenie sanktuarium św. Antoniego z Padwy przy ul. Wysokiej przedstawił Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy:

Część narracyjna przeplatana z chóralną muzyką, składała się z trzech rozdziałów. Pierwszy dotyczył historii dzielnicy Ostatni Grosz. W drugim była mowa o budowie tego sanktuarium oraz jego konsekracji. Trzeci mówił o wyposażeniu kościoła, czyli o zdobieniach i ich twórcach, których większość stanowili ci pochodzący z Częstochowy.

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie to piękna architektonicznie budowla zaprojektowana przez Zygmunta Gawlika, słynnego krakowskiego architekta. To właśnie on projektował m.in. Bazylikę Katedralną Jezusa Chrystusa Króla w Katowicach oraz Bazylikę Matki Bożej Niepokalanej w Niepokalanowie. To jednak niejedyne, z czego to miejsce słynie.

Sanktuarium to słynie również z przepięknych witraży, których twórcą była Zofia Baudouin de Courtenay. Kobieta bardzo głębokiej wiary, która jako jedyna z warszawskich profesorów nie podpisała listu potępiającego ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zapłaciła za to wysoką cenę, ponieważ została wyrzucona zarówno z uczelni, jak i własnego domu. Dowiedział się o tym ks. bp Zdzisław Goliński, który ofiarował jej mieszkanie przy Jasnej Górze – tłumaczył ks. Sylwester Kubik, proboszcz i kustosz częstochowskiego sanktuarium.

W ramach obecnie trwającego cyklu „Muzyka w świątyniach” odbędą się jeszcze dwa koncerty. 30 Września w Dolinie Miłosierdzia Bożego oraz 4 października w Kościele św. Zygmunta.

BNO

 

Skip to content