Częstochowskie szkoły średnie zapraszają w odwiedziny

Wiosna to dla wszystkich uczniów klas ósmych wymagająca pora roku. Wielkimi krokami zbliża się bowiem egzamin ósmoklasisty oraz rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/2024. Ten czas dla wielu młodych ludzi może okazać się stresujący. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio wcześniej zapoznać się z możliwościami, jakie oferują częstochowskie placówki edukacyjne. Już w piątek, 14 kwietnia, w swoje progi zaprasza VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie.

Dyrektor VIII Liceum Samorządowego, mgr Ilona Walczak-Dądela przybliża historię szkoły i przypomina o minionej zmianie nazwy:

Szkoła istnieje od 1994 roku. Jej pierwsza siedziba mieściła się w budynku przy ul. Baczyńskiego. W roku 2000 szkoła przeniosła się na ul. Kukuczki, gdzie funkcjonowała przez 17 lat, aż do reformy edukacyjnej. Po wygaszeniu gimnazjów naszą nową lokalizacją został budynek przy ul. Worcella 22. To tutaj obecnie się rozwijamy. W tej chwili, liceum kształci ponad 600 uczniów w 21 oddziałach. Od tego roku szkolnego, nasze VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe nosi imię gen. Józefa Sowińskiego.

Program dnia otwartego w VIII LOS przedstawił Maksymilian Wójcik, przewodniczący Młodzieżowej Rady Szkoły:

Zaprezentujemy profile klas, które zostaną otwarte w przyszłym roku szkolnym. Przedstawimy koła zainteresowań, które działają w naszym liceum, m.in. Kółko dziennikarskie, filozoficzne czy teatralne. Na ósmoklasistów czekać będzie punkt informacyjny, w którym odwiedzający dowiedzą się więcej o procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Odbędzie się spacer po szkole, a także spotkania z gronem pedagogicznym i uczniami.

Aby maksymalnie zredukować stres związany z rekrutacją, wskazane jest odwiedzenie jak największej liczby szkół ponadpodstawowych. Najbardziej przeraża nas bowiem to, co nieznane. Benefity płynące z obecności na dniach otwartych przedstawiła tegoroczna maturzystka, Weronika Nowak:

W ósmej klasie miałam okazję uczestniczyć w różnych dniach otwartych. To dobra okazja, aby poznać atmosferę szkoły, zobaczyć czym ona dysponuje. W zeszłym roku na dniach otwartych w VIII LOS panowała swobodna i rodzinna atmosfera, ponieważ nie jesteśmy dużą szkołą. Na naszych dniach otwartych zawsze obecni są nauczyciele, którzy pomagają w organizacji zajęć. W tym roku, organizowane będą pokazowe doświadczenia chemiczne, nad którymi czuwać będzie nauczycielka chemii. To świetna sposobność do zadawania pytań nt. specyfiki profilu.

Wszystkich ósmoklasistów, na których czeka wybór szkoły ponadpodstawowej, serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu VIII LOS oraz pozostałych częstochowskich placówek.

A.O

Skip to content